Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie
PP/423-1/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/423-1/06
Data
2006.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Opłata skarbowa --> Zakres przedmiotowy --> Przedmiot opłaty skarbowej

Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
opłata skarbowa
podatek dochodowy od osób prawnych
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od spadków i darowizn


Pytanie podatnika
Czy darowizna przekazana na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w celu zakupienia przez nią samochodu strażackiego, podlega opodatkowaniu:
1. podatkiem dochodowym od osób prawnych,
2. podatkiem od darowizn,
3. podatkiem od czynności cywilno-prawnych,
4. opłatą skarbową
oraz jak powinno być udokumentowane przekazanie tej darowizny?


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku Kółka Rolniczego w likwidacji z dnia 04.06.2006 r. b.nr /wpływ - 06.06.2006 r./ i dokonując oceny prawnej orzeka w następujący sposób:

  • stanowisko jest prawidłowe

    UZASADNIENIE

    Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Kółko Rolnicze w likwidacji uchwałą walnego zebrania członków dotyczącego likwidacji Kółka określiło cel, na który przeznacza się majątek likwidowanego Kółka, tj. przekazanie darowizny na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w celu zakupienia przez nią samochodu strażackiego.

      Pytanie brzmi: Czy darowizna przekazana na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w celu zakupienia przez nią samochodu strażackiego, podlega opodatkowaniu:
    • podatkiem dochodowym od osób prawnych,
    • podatkiem od darowizn,
    • podatkiem od czynności cywilno-prawnych,
    • opłatą skarbową
      oraz jak powinno być udokumentowane przekazanie tej darowizny.
      Zdaniem Wnioskodawcy powyższa czynność będzie neutralna podatkowo. Powyższa darowizna nie będzie również podlegać:
    • podatkowi od darowizn,
    • podatkowi od czynności cywilno-prawnych,
    • opłacie skarbowej.Przekazanie darowizny nastąpi na podstawie uchwały walnego zebrania członków dotyczącego likwidacji Kółka Rolniczego

    Ocena prawna:

    Stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Powyższa czynność będzie neutralna podatkowo. Zgodnie bowiem z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej updop), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód lub przychód (w przypadkach określonych w art. 21 i 22 updop). Tymczasem, jeżeli Kółko dokonuje darowizny, to nie powstaje po jego stronie ani dochód, ani przychód.

    Powyższa darowizna nie będzie również podlegać podatkowi od darowizn, ponieważ podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie w drodze darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych wyłącznie przez osoby fizyczne (art. 1 ust.1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm. ).

    Również darowizna nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilno-prawnych ponieważ podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega tylko i wyłącznie umowa darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów lub ciężarów albo zobowiązań darczyńcy (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn: Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm. ).

    Darowizna nie podlega też opłacie skarbowej ponieważ art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn: Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności i dokumentów objętych obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej, nie obejmuje umów darowizny.

    W przedstawionym stanie faktycznym przekazanie darowizny nastąpi na podstawie uchwały walnego zebrania członków dotyczącego likwidacji Kółka Rolniczego, ponieważ do likwidacji kółka rolniczego i związanych z nią problemów powinno stosować się przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), dalej: prawo o stowarzyszeniach).

    Prawo o stowarzyszeniach nie określa wprost, w jaki sposób należy przeprowadzić likwidację oraz na co można przeznaczyć środki likwidowanego stowarzyszenia. Kwestie te mogą być uregulowane w statucie stowarzyszenia (art. 10 ust. 1 prawa o stowarzyszeniach). W przypadku braku odpowiednich regulacji statutowych, przedmiotowe sprawy powinny być rozstrzygnięte w uchwale walnego zebrania członków (zebrania delegatów) dotyczącego likwidacji stowarzyszenia. W uchwale takiej powinien być określony cel, na który przeznacza się majątek likwidowanego stowarzyszenia (art. 38 zdanie 1 prawa o stowarzyszeniach).

    W świetle powyższego, nie ma przeszkód, aby Kółko Rolnicze w likwidacji przekazało darowiznę na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej.

    Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.

    Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia (wyłącznie w drodze decyzji).



  • doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj