Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-27/06/11248/06
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-27/06/11248/06
Data
2006.07.04



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)


Pytanie podatnika
Kiedy należy zastosować stawkę 0 % przy eksporcie?


W związku z art.41 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, złożonego w sprawie opodatkowania sprzedaży eksportowej, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe .

Z przedstawionego wniosku wynika , że Spółka prowadzi sprzedaż eksportowa do wielu krajów. Wywóz towaru jest dokonywany przez nabywcę lub na jego rzecz, czyli mamy do czynienia z eksportem towaru, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit b ustawy o podatku od towarów i usług. Do momentu złożenia deklaracji VAT-7 Spółka nie posiada karty SAD 3 potwierdzającej wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

W związku z brakiem dokumentu celnego potwierdzającego wywóz towaru poza Wspólnotę, Spółka dokonała naliczenia podatku 22% na podstawie art. 41 ust 11 ww. ustawy. Następnie po otrzymaniu dokumentu SAD podatnik rozliczył przedmiotowy eksport poprzez zmniejszenie sprzedaży ze stawką 22% i zwiększenie sprzedaży ze stawką 0% w miesiącu otrzymania tych dokumentów.

Pytanie Spółki brzmi:

Czy Spółka w wyżej opisanej sytuacji prawidłowo zastosowała przepisy art.41 ust.4 do 11 oraz art.19 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług wykazując w ewidencji prowadzonej dla potrzeb VAT sprzedaż opodatkowaną stawką 22%.Natomiast w miesiącu otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty dokonała korekty sprzedaży opodatkowanej 22% stawką?

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tut.Urzędu Skarbowego stwierdza, że przedstawione wyżej stanowisko spółki jest prawidłowe.

Zgodnie z art.2 pkt 8 lit.b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)-zwanej dalej "ustawą", eksport pośredni ma miejsce wówczas gdy wywóz towaru z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu dostawy towaru jest dokonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju. W przypadku tym podatnikowi służy uprawnienie do zaewidencjonowania tej sprzedaży ze stawką 0%. Aby móc tak uczynić, przed złożeniem deklaracji za okres, w którym dokonał dostawy towaru, podatnik musi posiadać kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów

Zgodnie z art. 41 ust.7 ustawy jeżeli warunek, o którym mowa w ust.6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust.3 za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru w terminie późniejszym niż określony w ust. 7, upoważnia podatnika na podstawie art. 41 ust.9 do dokonania korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj