Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US.III/436-2/06
z 5 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/436-2/06
Data
2006.07.05



Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
nieodpłatne zniesienie współwłasności
podatek od spadków i darowizn
spółka cywilna
udział w spółce cywilnej
współwłasność łączna
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Jakie skutki podatkowe wywoła darowizna lokalu użytkowego z nadbudowaną częścią mieszkalną, stanowiącego majątek spółki cywilnej, na rzecz jednego ze wspólników tej spółki?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy zawarte w piśmie z 20.04.2006 r. uzupełnionym 26.04.2006 r., jako nieprawidłowe.

Z przedstawionych okoliczności faktycznych wynika, że w 1995 r. w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wspólnie z Pana matką, nabyliście od Gminnej Spółdzielni "S." w X. nieruchomości gruntowe zabudowane pawilonami handlowymi. Nabycie to dokonane zostało ze środków stanowiących majątek spółki cywilnej. Do dnia dzisiejszego pawilony handlowe wykorzystywane są przez Spółkę w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
W 1996 r. nad istniejącym pawilonem handlowym, rozpoczął Pan nadbudowę jednej kondygnacji o funkcji mieszkalnej. Wydatki ponoszone na nadbudowę części mieszkalnej były pokrywane wyłącznie z Pana własnych środków.
Obecnie zamierza Pan wspólnie z matką uregulować kwestie własności poprzez:
- darowiznę części użytkowej, w której prowadzona jest działalność gospodarcza, w części należącej do matki na Pana rzecz,
- darowiznę części mieszkalnej, w części należącej do matki na rzecz Pana i Pana żony.
W części użytkowej będzie Pan kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej.
Wątpliwości Pana dotyczą kwestii:

  1. Czy darowizna części użytkowej, w której będzie kontynuowane prowadzenie działalności gospodarczej, będzie objęta zwolnieniem przewidzianym w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn?
  2. Czy przy obliczaniu podstawy opodatkowania darowizny części mieszkalnej możliwe będzie uwzględnienie zapisów art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Pana zdaniem, darowizna części użytkowej, w której kontynuowane będzie przez niego prowadzenie działalności gospodarczej, będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli zakład ten będzie prowadzony w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia darowizny. Uważa Pan, iż przy obliczaniu podstawy opodatkowania darowizny części mieszkalnej będzie możliwe uwzględnienie zapisów art. 16 wyżej wymienionej ustawy

Tutejszy organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j. t. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514) zwalnia się od podatku nabycie przez małżonków lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przejęcia spadku lub darowizny. Niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych, wówczas podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Pojęcie "zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy" winno być rozumiane szeroko tj. jako zespół składników materialnych i niematerialnych (wyposażenie, urządzenia, produkty, materiały) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Zwolnienie określone w wyżej wskazanym przepisie dotyczy zarówno całego zakładu jak i jego części. Użyty w tym przepisie zwrot "zakładu lub jego części" bez bliższego określenia nie stanowi podstawy do ograniczenia jego stosowania do fizycznie wydzielonej części zakładu, skutkującego wyłączeniem z tego przepisu ułamkowej części zakładu. Z tego przepisu nie wynika także, aby dotyczył on tylko fizycznie wydzielonej części zakładu.

Z art. 551 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) wynika, iż przedsiębiorstwo, jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.
Ust. 2 tego artykułu stanowi, iż ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

  1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4 (nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu w Polsce),
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
    a) od dnia złożenia zeznania podatkowego, jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
    b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

W Pana przypadku zasadnicze jednak znaczenie będą miały uregulowania dotyczące własności (współwłasności) oraz spółek cywilnych zawarte w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Spółką cywilną, w rozumieniu art. 860 kodeksu cywilnego, jest stosunek obligacyjny oparty na umowie, w której wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przez działanie w sposób oznaczony, a w szczególności przez wniesienie wkładów. W czasie trwania spółki cywilnej jej majątek jest odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników i ma charakter współwłasności łącznej. Majątek ten stanowią rzeczy objęte umową (wniesione wkłady) lub nabyte na rzecz spółki w późniejszym okresie. Każdy wspólnik jest zatem współwłaścicielem majątku jako całości, jak też każdej rzeczy i prawa tworzących tę całość (tzw. wspólność niepodzielnej ręki). Wspólność łączna oznacza niepodzielność majątku oraz brak określenia wysokości udziałów przysługujących poszczególnym wspólnikom. Konsekwencją niepodzielności majątku wspólnego jest jego nienaruszalność. To oznacza, że wspólnik nie może rozporządzić ani udziałem w tym majątku, ani udziałem w poszczególnych jego składnikach (art. 863 § 1 kodeksu cywilnego). Z powyższego wynika, iż wykorzystanie majątku spółki w formie prowadzonego przedsiębiorstwa (zakładu) nie daje żadnemu ze wspólników uprawnień do dysponowania udziałem w nim, wykluczając tym samym przejście na inną osobę np. w drodze darowizny. Ustanie zasady niepodzielności oraz nieoznaczenia wysokości wkładów, następuje w odniesieniu do konkretnego wspólnika z chwilą jego wystąpienia ze spółki, a w stosunku do wszystkich wspólników z chwilą rozwiązania spółki.
Z powyższego wynika, iż Pana matka do momentu rozwiązania spółki nie może rozporządzić swoim udziałem w nieruchomości stanowiącej majątek spółki poprzez jego darowiznę na Pana rzecz. Możliwość taka następuje dopiero po rozwiązaniu spółki, gdyż zgodnie z art. 875 § 1 kodeksu cywilnego od chwili rozwiązania spółki do wspólnego majątku wspólników stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.
Wspólnikowi spółki cywilnej przysługują natomiast prawa majątkowe ściśle związane z uczestnictwem w spółce, w tym prawo żądania i wypłaty zysków (art. 868 kodeksu cywilnego) zaś w przypadku wystąpienia ze spółki prawo do zwrotu w pieniądzu wartości wniesionego wkładu, oraz takiej części wartości wspólnego majątku, która pozostała po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.
W przypadku spółki cywilnej, w której jest Pan wspólnikiem, wystąpienie z niej Pana matki spowoduje rozwiązanie spółki.
Tylko wyżej wskazane prawa majątkowe związane z uczestnictwem w spółce mogą być przedmiotem darowizny. Nabycie w drodze darowizny tych praw majątkowych nie jest tożsame z nabyciem zakładu lub jego części i nie można zastosować do tego nabycia zwolnienia określonego w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zarówno pawilony handlowe oraz nadbudowana część mieszkalna nie stanowią odrębnego od gruntu przedmiotu własności, tylko stanowią części składowe gruntu, na którym są posadowione. Pana matka po rozwiązaniu spółki może zadysponować jedynie swoim udziałem we współwłasności gruntu zabudowanego pawilonami handlowymi i częścią mieszkalną. Nie może więc darować swojego udziału w części użytkowej budynków Panu a w części mieszkalnej Panu i żonie.

Nadmienić również należy, że w przedstawionym stanie faktycznym, jeżeli po rozwiązaniu spółki nieodpłatnie nabędzie Pan od matki jej udział we współwłasności przedmiotowej nieruchomości zabudowanej, to będziemy mieli do czynienia z nieodpłatnym zniesieniem współwłasności, które podlega opodatkowaniem podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie jednak z art. 4 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się z tego podatku nabycie przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności.

Ponadto tutejszy organ informuje, iż:
- interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,
- interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie w terminie 7 dni od daty doręczenia - art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.

W przypadku złożenia zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,- zł i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj