Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/443-28/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443-28/06
Data
2006.07.19



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja celowa
dotacja przedmiotowa
obrót


Pytanie podatnika
Czy otrzymana dotacja na wytworzenie środków trwałych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.02.2006 r., znak: RO/68/745/2006 oraz uzupełnienia do wniosku z dnia 28.04.2006 r. (wpłynęło do Urzędu w dniu 05.05.2006 r.), znak: RO/83/2201/2006, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) u.p.t.u. stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

    Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku:
  • w dniu 18.04.2003 r. między firmą "L." a Rządem RP została zawarta umowa na wypełnienie zobowiązań offsetowych, związanych z zakupem nowych samolotów F-16,
  • w dniu 19.01.2005 r. została podpisana umowa między firmą "L." a Rządem RP działającym przez Ministra Gospodarki i Pracy o nazwie "Specyfikacja Potencjalnych Zobowiązań Offsetowych od nr 1-108-1 do 1-108-27", których realizacja zostanie zaliczona na poczet umowy offsetowej z dnia 18.04.2003 r.,
  • w dniu 16.05.2005 r. firmy "N." podpisały zgodę na bycie odpowiednio offsetodawcą i offsetobiorcą, uzgadniając swoje udziały w ramach w/wym. umowy offsetowej,
  • w dniu 30.11.2005 r. między Spółką a "N." podpisana została umowa, w ramach której firma "N." udzieli Spółce dotacji na realizację wcześniej opisanych zobowiązań offsetowych.

Jak wynika z wniosku otrzymana dotacja będzie wykorzystana na realizację zadań inwestycyjnych związanych z wytworzeniem środków trwałych (inwestycja kapitałowa w modernizację i restrukturyzację Spółki, w celu umożliwienia produkcji różnych rodzajów amunicji, silników rakietowych oraz bezpiecznej utylizacji przeterminowanych środków bojowych, i.t.p.). Po przyjęciu tych środków na majątek Spółki będą one amortyzowane.

Zgodnie ze stwierdzeniem wnioskodawcy przedstawionym w uzupełnieniu do wniosku, firma "N." działając jako offsetodawca, tym samym podpisała (pośrednio) umowę z Rządem RP i jest upoważniona do przekazania środków w formie dotacji na realizację zobowiązań offsetowych. Środki te zostały rozdzielone przez Rząd RP, w imieniu którego działał Minister Gospodarki i Pracy, który zatwierdził "Specyfikację Potencjalnych zobowiązań Offsetowych", podpisując stosowną umowę z "L.".

Wnioskodawca prosi o zajęcie stanowiska, czy otrzymana dotacja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Zdaniem Spółki otrzymana dotacja nie wpływa na cenę produkowanych przez "M." wyrobów i w związku z uregulowaniami prawnymi zawartymi w art. 29 § 1 u.p.t.u. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W oparciu o wyżej opisany stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 u.p.t.u. podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jak wynika z cytowanego wyżej przepisu opodatkowaniu VAT podlegają tylko dofinansowania mające bezpośredni wpływ na cenę towaru czy usługi. Przekazanie środków w postaci dotacji na wytworzenie środków trwałych nie ma bezpośredniego wpływu na cenę towaru czy usługi, lecz dotyczy kosztów ogólnych całej działalności Spółki.

W związku z powyższym otrzymana dotacja, którą Spółka przeznacza na pokrycie kosztów wytworzenia środków trwałych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj