Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PD/415-10/06
z 21 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-10/06
Data
2006.04.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
kwota należna
moment powstania przychodów
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż


Pytanie podatnika
Kiedy w przypadku uzyskania przychodu z eksportu na przełomie okresów rozliczeniowych (koniec miesiąca) należy go wykazać w deklaracji PIT-5L?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 10.03.2006 r. (uzupełnionego pismem z dnia 29.03.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie prawidłowego rozliczenia w deklaracji PiT-5L przychodu z tytułu eksportu towarów uzyskanego pod koniec miesiąca stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie eksportu wyrobów. opodatkowaną na zasadach ogólnych.
W dniu 10.03.2006 r. Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji (uzupełniony pismem z dnia 29.03.2006 r.), kiedy w przypadku uzyskania przychodu z eksportu na przełomie okresów rozliczeniowych (koniec miesiąca) należy go wykazać w deklaracji PIT-L.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik z tytułu eksportu towarów wystawił fakturę VAT w dniu 29.03.2005 r., natomiast dokument odprawy celnej potwierdzając wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty miał datę 01.04.2005 r. Dokument ten Podatnik otrzymał po 20.04.2005 r. (czyli po terminie okresu rozliczeniowego w Urzędzie Skarbowym za miesiąc marzec). Rejestracji sprzedaży dokonano w miesiącu marcu 2005 r.
Podatnik stoi na stanowisku. że zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód winien być zaewidencjonowany w miesiącu wystawienia faktury niepóźnij niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz lub wykonano usługę.

Tutejszy Organ podatkowy w odpowiedzi na postawione zapytanie informuje, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14. poz. 176 ze zmian.) "za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane (...)".
Ponadto art. 14 ust. 1c wyżej powołanej ustawy stanowi, iż "za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe (...)".
Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 1 f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik:
1) jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tegopodatku oraz
2) prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami - za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1 c, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostane wystawiane w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia."

Z przedstawionych przepisów prawa wynika jednoznacznie, że przychód z działalności stanowią kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, a datą jego powstania jest data wystawienia faktury.
Biorąc powyższe pod uwagę, jak również stan faktyczny przedstawiony w piśmie Podatnika, zasadnym - jest zaliczenie przychodu z faktury dotyczącej sprzedaży eksportowej, wystawionej w dniu 29.03.2005 r., do przychodów miesiąca marca.

W świetle powyższego, stanowisko zawarte we wniosku uznaje się za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawione przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj