Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-102/06/AW
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-102/06/AW
Data
2006.02.16



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
prawo do odliczenia
przejęcie spółki


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi możliwości rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7 wygenerowanej przed połączeniem przez Spółkę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 15.12.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.12.2005 roku) uzupełnionym w dniu 26.01.2006 roku - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.)

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność związaną z nadzorem właścicielskim nad spółkami zależnymi skupionymi w grupie kapitałowej oraz zarządem znajdującym się w posiadaniu Spółki majątkiem finansowym. Wykonywane przez Spółkę czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług miały charakter sporadyczny w związku z czym Spółka wygenerowała dużą nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. W związku z zamiarem rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej w najbliższym czasie planowane jest połączenie Spółki z jednym z podmiotów zależnych, poprzez przejęcie całego jego majątku w wyniku czego podmiot ten przestanie istnieć. Spółka przejmie w ten sposób prowadzoną dotychczas przez przejęty podmiot działalność gospodarczą. We wniosku z dnia 15.12.2005 roku Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi możliwości rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7 wygenerowanej przed połączeniem przez Spółkę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Jednocześnie zdaniem Spółki będzie ona uprawniona do rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7 nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wygenerowanej przez siebie przed rozszerzeniem zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zagadnienie łączenia podmiotów prawa handlowego uregulowane jest w tytule IV ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 491 § 1 tej ustawy spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Ponadto art. 493 § 2 Kodeksu spółek handlowych stwierdza, iż połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, z uwzględnieniem art. 507. Jednocześnie art. 494 § 1 kodeksu wprost stwierdza, iż spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. W zakresie zagadnienia możliwości rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7 wygenerowanej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym należy stwierdzić, iż art. 86 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) stwierdza, iż jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18 tego artykułu, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. Dodatkowo art. 87 ust. 1 ustawy o VAT przewiduje, że w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa należy stwierdzić, że Spółka przejmująca w przypadku "wchłonięcia" innego podmiotu w dalszym ciągu będzie podmiotem praw i obowiązków nabytych przed dniem połączenia. Dotyczy to również wygenerowanej dotychczas nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Biorąc pod uwagę powyższe należy dojść do przekonania, iż stanowisko Spółki zgodnie z którym ma ona prawo do rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7 nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wygenerowanej dotychczas w związku z prowadzonym innym zakresem działalności gospodarczej jest prawidłowe.

Naczelnik tut. Urzędu pragnie zauważyć, iż nie odniósł się do problematyki prawidłowości rozliczenia podatku naliczonego lecz jedynie do zasad rozliczania wygenerowanej przez Spółkę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj