Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-0169/1/05/AK
z 1 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-0169/1/05/AK
Data
2006.03.01



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
denominacja
koszty uzyskania przychodów
kredyt
pożyczka
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwości, czy różnice powstałe pomiędzy wartością denominowanych rat kredytów lub pożyczek obliczoną według kursu, po jakim przeliczono kredyt (pożyczkę) w momencie ich zaciągnięcia a wartością tych rat w momencie dokonywania spłaty przeliczoną po uzgodnionym między stronami kursie waluty obcej, zaliczane są w zależności od ich charakteru odpowiednio do przychodów i kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), w sprawie skutków podatkowych spłaty kredytu pożyczki denominowanej

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka jest stroną umów kredytu i pożyczek denominowanych. W pierwszym przypadku umowa kredytu inwestycyjnego denominowanego określa, że bank udziela Spółce kredytu w walucie obcej (franki szwajcarskie) w kwocie stanowiącej równowartość określonej w umowie kwoty wyrażonej w walucie polskiej. Zgodnie z zapisami umowy kredyt uruchamiany jest we frankach szwajcarskich, a wykorzystywany w złotych, bezgotówkowo, poprzez odpowiednie dyspozycje w ciężar rachunku kredytu wydawane w oparciu o złożone w banku faktury lub inne dokumenty potwierdzające istnienie zobowiązania. Spłata kredytu również odbywa się w złotówkach. Wysokość rat wyrażana jest w walucie obcej a ich spłata następuje według bieżącego kursu tej waluty względem złotówki. Tak więc kwota kredytu i wysokość rat są jedynie waloryzowane w oparciu o bieżący kurs waluty obcej (franka szwajcarskiego), natomiast zarówno wypłaty dokonywane przez bank, jak i spłaty poszczególnych rat odbywają się w walucie polskiej.

Pomiędzy dniem oddania przez bank środków z tytułu udzielonego kredytu do dyspozycji kredytobiorcy, a dniem spłaty poszczególnych rat kredytu przez Spółkę, występują wahania rynkowego kursu waluty, w oparciu o którą jest ustalana wysokość poszczególnych rat. Tym samym przy spłacie poszczególnych rat kredytu powstają różnice wynikające z przeliczenia wysokości rat po kursie franka szwajcarskiego z dnia wypłaty kredytu oraz po kursie bieżącym, obowiązującym w okresie, kiedy dokonywane są spłaty.

Na analogicznych zasadach funkcjonował udzielony Spółce kredyt w euro na finansowanie bieżącej działalności. Kwota kredytu wyrażona została w walucie obcej, jednakże jego wypłata i spłata dokonane zostały w walucie polskiej.

Spółka udzieliła również kilku pożyczek o charakterze pożyczek denominowanych. W zawartych umowach kwota pożyczki bądź wyrażona jest w walucie obcej, bądź też kwota pożyczki określona została w walucie polskiej denominowanej w walucie obcej po kursie z dnia uruchamiania pożyczki czy jej poszczególnych transz. Pożyczki wypłacone zostały przez Spółkę w złotówkach. Również spłaty dokonywane są przez pożyczkobiorców w złotówkach, po dokonaniu przeliczeń według umówionych przez strony kursów waluty obcej, w oparciu o którą wartość tych rat jest waloryzowana.

Podatnik ma wątpliwości, czy różnice powstałe pomiędzy wartością denominowanych rat kredytów lub pożyczek obliczoną według kursu, po jakim przeliczono kredyt (pożyczkę) w momencie ich zaciągnięcia a wartością tych rat w momencie dokonywania spłaty przeliczoną po uzgodnionym między stronami kursie waluty obcej, zaliczane są w zależności od ich charakteru odpowiednio do przychodów i kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Podatnika różnice w wysokości spłacanych rat kredytów i pożyczek denominowanych, wynikające ze zmiany kursu waluty obcej, w oparciu o który ustalana jest wartość tego kredytu lub pożyczki nie generują przychodów ani kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i pozostają bez wpływu na podstawę opodatkowania tym podatkiem.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do przychodów nie zalicza się między innymi otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Z kolei spłata pożyczki czy kredytu nie jest kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit.a ustawy z dnia 15.02.1992r., który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca wyodrębnił w poszczególnych przepisach art. 12 i 15 następujące stany faktyczne, w których ustala się różnice kursowe wpływające na przychody lub koszty uzyskania przychodów:

  1. przychody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą wyrażone w walutach obcych gdy występuje różnica kursu między dniem uzyskania a dniem faktycznego otrzymania (art. 12 ust. 3 - jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu),
  2. koszty uzyskania przychodów związane z osiąganiem przychodów wyrażone w walutach obcych gdy występuje różnica kursu między dniem zarachowania a dniem zapłaty (art. 15 ust. 1 - zdanie trzecie - jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów),
  3. różnice kursowe od własnych środków pieniężnych (art. 12 ust. 2a i art. 15 ust. 1a - przychody / koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna / sprzedaży walut z dnia faktycznego otrzymania / zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik).

Jeżeli kredyt został przeznaczony na inwestycje, to - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 15.02.1992r. - różnice kursowe zwiększają / obniżają koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, oraz koszt wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

W obrocie gospodarczym można rozróżnić kilka rodzajów kredytów, w tym: kredyt dewizowy, kredyt denominowany. Rozliczenie różnic kursowych dla celów podatkowych dotyczy jedynie kredytów dewizowych i nie ma zastosowania w przypadku kredytów denominowanych w walucie obcej.

Kredyty dewizowe charakteryzują się tym, że zaciągnięte są w walucie obcej, spłata kredytu dokonywana jest w walucie obcej, potwierdzenie salda przez bank wyrażone jest w walucie obcej. W przypadku zaciągnięcia tego rodzaju kredytu wydatki poniesione na jego spłatę w części przekraczającej jego wartość w złotych z dnia otrzymania kredytu, z powodu występowania różnych kursów walut, podwyższają koszty uzyskania przychodów w roku spłaty tego kredytu (art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 15.02.1992r.).

Z kolei kredyty denominowane cechują się tym, iż wartość kredytu i rat kapitałowych wyrażona jest w walucie obcej, spłata rat kapitałowych dokonywana jest w złotówkach w wysokości kwoty stanowiącej równowartość raty wyrażonej w walucie obcej, potwierdzenie salda przez bank wyrażone jest w złotówkach.

Zastosowanie przy kredytach denominowanych przelicznika walutowego stanowi tzw. waloryzację. Waloryzacja taka jest dopuszczalna przez przepisy prawa cywilnego. Zgodnie bowiem z przepisem art. 3581 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej, chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej. Strony mogą jednak zastrzec w umowie, że wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona według innego niż pieniądz miernika wartości.

Miernikiem takim może być w szczególności waluta obca (klauzula walutowa), która jednak nie pełni roli pieniądza, a jedynie stanowi miernik wartości. Użycie w klauzuli waloryzacyjnej waluty obcej nie prowadzi do wyrażenia świadczenia (zobowiązania) w tej walucie. Istotę klauzuli walutowej stanowi odniesienie wartości świadczenia pieniężnego (z momentu zawarcia umowy) wyrażonego w pieniądzu polskim do innej waluty, a następnie ustalenie wielkości świadczenia w pieniądzu polskim według jego kursu do tej waluty z momentu wykonania zobowiązania.

Konsekwencją powyższego jest to, że w przypadku zaciągnięcia kredytu denominowanego przy zmianie kursu walut może wystąpić różnica pomiędzy kwotą stanowiącą równowartość otrzymanego kredytu (w złotych), a sumą (wyrażoną w złotówkach) spłacanych rat kapitałowych. Jednakże powstała różnica - dla celów podatkowych - nie może być uznana za koszt uzyskania przychodów. Różnica ta bowiem nie stanowi różnic kursowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż spłata kredytu nie następuje w walucie obcej, lecz w złotych polskich. Różnica ta stanowi element spłaty kredytu, wydatki zaś poniesione na spłatę kredytów - zgodnie z powołanym powyżej art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 15.02.1992r. - nie są zaliczane do kosztów uzyskana przychodów.

Pogląd ten znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym. W wyroku z dnia 09.05.2000r., sygn. III SA 1804/99 NSA stwierdził, iż nawet jeżeli umowy pożyczki zawierają dopuszczalną na podstawie art. 3581 § 2 k.c. - klauzulę waloryzacyjną, to obowiązujące przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają regulacji dającej prawo do aktualizacji niespłaconych zobowiązań.

Także w odpowiedzi z dnia 31.12.2003r. na interpelację Minister Finansów stwierdził, iż w umowach o tzw. kredyt denominowany istotny w sprawie jest fakt, że przelicznik walutowy, będący elementem uzgodnień pomiędzy kredytobiorcą a kredytodawcą, ma na celu jedynie aktualizację wartości (części kapitałowej) kredytu w stosunku do waluty obcej i z reguły jest uzależniony od poziomu istniejącej na rynku inflacji. Zastosowanie więc takiego przelicznika nie zmienia faktu, że kredyt pozostaje kredytem złotówkowym.

Reasumując prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż różnice w wysokości spłacanych rat kredytów i pożyczek, wynikające ze zmiany kursu waluty obcej, w oparciu o który ustalana jest wartość tego kredytu lub pożyczki nie generują przychodów ani kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i pozostają bez wpływu na podstawę opodatkowania tym podatkiem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj