Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDFD/415-31/06
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFD/415-31/06
Data
2006.07.04



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła


Słowa kluczowe
dochód z najmu
koszty uzyskania przychodów
majątek wspólny małżonków
nieruchomości
spółka jawna


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem o konsekwencje prawne w podatku dochodowym od osób fizycznych, wynikające z faktu wynajmu spółce jawnej nieruchomości należącej do majątku wspólnego małżonków, którzy są jedynymi wspólnikami spółki.


Z wniosku wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, której jedynymi wspólnikami są małżonkowie a udziały wspólników w zyskach są równe. Ponadto ustalono, iż podatnik wraz z żoną zakupił nieruchomość, która weszła w skład wspólnego majątku małżeńskiego i nie stała się własnością spółki. Przedmiotowa nieruchomość nie jest ujęta w ewidencji środków trwałych spółki oraz nie zostanie wniesiona do niej aportem. Nieruchomość zostanie wynajęta spółce na podstawie umowy najmu. Z tytułu umowy spółka będzie płacić małżonkom ustalony w niej czynsz.

Z uwagi na fakt, iż podatnikami podatku dochodowego z tytułu zysków osiąganych przez spółkę są jej wspólnicy, to zawarcie w/w umowy najmu jest świadczeniem, które podatnik realizuje dla samego siebie. Z tego względu przychody wspólnika z tytułu zawartej ze spółką umowy najmu równe są jednocześnie jego kosztom - a więc z podatkowego punktu widzenia zawarcie takiej umowy jest całkowicie neutralne.Podatnik nie może zaliczyć płaconego przez spółkę czynszu w koszty uzyskania przychodu, ale jednocześnie nie uzyskuje z tego tytułu przychodu do opodatkowania.

Spółki osobowe prawa handlowego nie są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych - podatnikami są poszczególni wspólnicy spółki jawnej.W przypadku zawarcia umowy najmu pomiędzy spółką jawną a właścicielami (wspólnikami spółki) wynajmowanej nieruchomości zasady opodatkowania przychodów ze wspólnej własności oraz rozliczania kosztów działalności gospodarczej spółki cywilnej zostały uregulowane w art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.)W myśl art.8 ust.1 w/w ustawy przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust.1a (podatek liniowy), łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Równocześnie zapis art. 8 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy stanowi, iż powyższą zasadę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodu i strat.Zgodnie z zasadami przewidzianymi w tych przepisach ponoszone przez wspólników wydatki związane z najmem nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej spółki jawnej nie są uważane za koszty uzyskania przychodów w części przypadającej na rzecz współwłaścicieli nieruchomości, będących wspólnikami tej spółki. Identyczne zastosowanie w/w przepisów będzie miało miejsce w zakresie przychodów z najmu nieruchomości - nie podlegają opodatkowaniu w części przypadającej na rzecz współwłaściciela, będącego równocześnie wspólnikiem spółki.Wobec powyższego w przypadku zawarcia umowy najmu pomiędzy spółką jawną a współwłaścicielami nieruchomości będącymi równocześnie jedynymi wspólnikami spółki u współwłaścicieli nieruchomości nie występuje przychód z tytułu umowy najmu, a wydatki dotyczące czynszu ponoszone przez spółkę jawną związane z umową najmu nie stanowią kosztu uzyskania przychodu z tytułu działalności gospodarczej. Mając na względzie powyższe, tutejszy organ podatkowy uznał iż stanowisko podatnika, w stanie faktycznym wskazanym przez wnioskodawcę, zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wynajmu nieruchomości należącej do wspólnego majątku małżonków spółce, której jedynymi wspólnikami są małżonkowie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj