Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-80-1/06
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-80-1/06
Data
2006.07.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
udostępnianie nieruchomości
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy ww. umowy użyczenia podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2006r. nr OSR.II.SS.0717/30/2006, w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 23 maja 2006r. nr OSR.II.SS.0717/30/2006 Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny:

******* zawarł umowy użyczenia z jednoosobową spółką gminy, ******** Sp. z o.o. w Opolu. Przedmiotem użyczenia będą:

  • Nowy sprzęt do usuwania zanieczyszczeń w postaci odchodów zwierząt. ******* sp. z o.o. będzie w zamian świadczył nieodpłatne usługi dla ******* oraz będzie mógł użyczonym sprzętem świadczyć odpłatne usługi innym podmiotom (zarządcom terenów), a otrzymane wynagrodzenie będzie stanowiło dochód Spółki. Użyczany sprzęt to dwa zestawy odkurzaczy do usuwania psich odchodów o łącznej wartości 17000 PLN, natomiast umowa będzie zawarta na czas nieokreślony.

  • Nieruchomości stanowiące cmentarze komunalne, gdyż ******* zamierza powierzyć ********* sp. z o.o. w Opolu zarządzanie cmentarzami komunalnymi w Opolu. ********* sp. z o.o. będzie prowadził w imieniu gminy wszystkie czynności związane z administrowaniem i utrzymywaniem cmentarzy komunalnych w Opolu, począwszy od wszystkich czynności pielęgnacyjnych, eksploatacyjnych czy małych remontów, a kończąc na pobieraniu opłat cmentarnych, zgodnych z cennikiem ustanowionym przez Radę Miasta, które stanowiłyby dochód ******** sp. z o.o.

Na tle tych okoliczności sformułowano pytanie:

  • Czy ww. umowy użyczenia podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Jednostki

Zdaniem Jednostki ww. umowy użyczenia nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem nie wystąpiło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w ramach nakładów na przedmiotowe inwestycje (zakup odkurzaczy, budowa cmentarzy) ponieważ nie były one realizowane w ramach wykonywanej przez Gminę działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego). Istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy:

  1. oddanie rzeczy do używania na pewien czas i
  2. nieodpłatność

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Wprowadzając opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustawodawca określił również definicję towarów i usług, które temu opodatkowaniu podlegają.

Pojęcie towarów zostało zdefiniowane w art. 2 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również czynności wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 1-5. Pojęcie świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy oVAT, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ustawa o VAT wprowadza wyłączenie od zasady określonej w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z którym czynność nieodpłatnego świadczenia usług zrównano z czynnościami odpłatnymi. W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług. Powyższy przepis ma również zastosowanie w sytuacji, gdy Podatnik nie skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia.

W przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika (art. 29 ust. 12 ustawy o VAT).

Mając na uwadze powyższe opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia usług jest determinowane prawem do odliczenia podatku z tytułu nabycia przez podatnika związanych z nimi towarów i usług oraz ich związkiem z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Jednostka nie posiadała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w ramach nakładów na przedmiotowe inwestycje (zakup odkurzaczy, budowa cmentarzy) ponieważ nie były one realizowane w ramach wykonywanej przez Gminę działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.

W związku z powyższym nieodpłatne przekazanie przez Jednostkę zestawów odkurzaczy oraz nieruchomości stanowiących cmentarze komunalne, w ramach zawartych umów użyczenia, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj