Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
EDB/415-5/06/HZA
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EDB/415-5/06/HZA
Data
2006.04.28



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
odszkodowania
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Kiedy wydatek za naprawę samochodu ciężarowego jest kosztem uzyskania przychodów a kiedy wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a §1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ).Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto ocenia jako prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku podatnika z dnia 31.01.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

W dniu 31.01.2006r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek z dnia 24.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika odnośnie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków za naprawę samochodu ciężarowego oraz określenia momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanego odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni jest udziałowcem spółki jawnej, która dla potrzeb podatku dochodowego prowadzi księgi rachunkowe. W grudniu 2005r. w wypadku drogowym został uszkodzony samochód ciężarowy użytkowany przez spółkę jawną na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Uszkodzony samochód objęty był ubezpieczeniem dobrowolnym AC. W dniu 09.12.2005r. zawarta została umowa cesji wierzytelności z tytułu umowy ubezpieczenia o wypłatę odszkodowania z tytułu wypadku komunikacyjnego przez leasingodawcę na rzecz korzystającego/leasingobiorcę.

Naprawa samochodu została dokonana w m-cu grudniu 2005r. Serwis naprawczy w dniu 29.12.2005r. wystawił na spółkę jawną fakturę za naprawę, z której VAT w dniu 17.01.2006r. zapłaciła spółka jawna, a pozostałą należność bezpośrednio serwisantowi ma zapłacić firma ubezpieczeniowa, zgodnie z poleceniem leasingodawcy niezależnie od dokonanej cesji.W związku z powyższym wnioskodawczyni uważa, iż wydatek za naprawę samochodu jest kosztem uzyskania przychodów w miesiącu grudniu 2005r., a wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie stanowić będzie w całości przychód spółki w miesiącu otrzymania odszkodowania przez serwis.

Ustosunkowując się do wyżej przedstawionego zapytania, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje: Przepis art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej "updof" stanowi, iż u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Stosownie do brzmienia art. 11 Ordynacji podatkowej, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Powołana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera w tym zakresie odmiennych regulacji.

Zauważyć należy również, że koszty należy ujmować w księgach rachunkowych zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie o rachunkowości (Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), kierując się przede wszystkim zasadą memoriału określoną w art. 6 ust. 1, zgodnie z którą w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty ( oznacza to również obowiązek wykazywania tych zdarzeń w sprawozdaniu finansowym okresu, którego dotyczą ).

Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe zgodnie z zasadą memoriału na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 ust. 5 updof) powinni zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych w okresie (miesiącu), którego dotyczą.

W myśl uregulowań zawartych w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 48 cytowanej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Wobec powyższego wydatek poniesiony na naprawę powypadkową samochodu ciężarowego związanego z działalnością gospodarczą stanowi koszt uzyskania przychodów tylko w wypadku, gdy samochód ten jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.

Zgodnie z art. 14 ust.1 updof za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 3 (tj. działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane (...). W myśl art. 14 ust.2 pkt 12 cytowanej ustawy - przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Stosownie do art. 21 ust.1 pkt 4 lit.a) updof, zwalnia się od podatku dochodowego kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art.27 ust.1 lub art.30 c. Z powyższego wynika, iż w przypadku zaistnienia szkody w środku trwałym, otrzymane z tego tytułu odszkodowanie stanowi w dniu jego uzyskania przychód z działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy i przedstawiony stan faktyczny, gdy doszło do przeniesienia wierzytelności w rozumieniu art. 509 k.c. to na nabywcę przechodzi ogół uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi, który zostaje wyłączony ze stosunku zobowiązaniowego, jaki wiązał go z dłużnikiem. W konsekwencji leasingodawca dokonując cesji ubezpieczenia przeniósł na spółkę jawną prawo do odszkodowania, a tym samym przyznane przez firmę ubezpieczeniową odszkodowanie z tytułu likwidacji szkody komunikacyjnej stanowi przychód w myśl art. 14 ust.2 pkt 12 updof., natomiast wydatek za naprawę samochodu objętego dobrowolnym ubezpieczeniem AC poniesiony w miesiącu grudniu 2005r. stanowi koszt uzyskania przychodu w miesiącu grudniu 2005r., a momentem powstania przychodu dla spółki z tytułu przyznanego odszkodowania jest dzień otrzymania tego odszkodowania przez serwis.

W tym stanie rzeczy należało postanowić jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj