Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.VI-1/415-3/06
z 9 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI-1/415-3/06
Data
2006.05.09



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Delegacja ustawowa


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
formularze podatkowe
odsetki
odsetki od depozytów bankowych
podatek liniowy
podatek ryczałtowy
zeznanie podatkowe
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
dotyczy zastosowania odpowiednich formularzy zeznań o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2005 (przychody z działalności gospodarczej, renty, odestek na lokacie w banku zagranicznym)


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 45 ust. 1 i 1a, art. 45b w związku z art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3, art. 30a ust. 1 pkt 3, art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku pana Zbigniewa K., wniesionego w dniu 22.03.2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu postanawia uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

W dniu 22.03.2006 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek pana Zbigniewa K. o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zastosowania odpowiednich formularzy zeznań o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2005. Pan Zbigniew K. uzyskuje dochody z tytułu:

  • prowadzonej samodzielnie pozarolniczej działalności gospodarczej:
    - w zakresie PKD-6024 B - transport drogowy towarów pojazdami uniwersalnymi; podatek dochodowy rozlicza jako podatek liniowy,
    - prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w spółce jawnej P. w zakresie: PKD-1930 A - produkcja obuwia, z wyłączeniem sportowego; podatek dochodowy rozlicza jako podatek liniowy,
  • renty.

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Prowadzi działalność gospodarczą:

  • w formie spółki jawnej, opodatkowanej podatkiem liniowym (art. 30c u.p.d.o.f.),
  • samodzielnie, opodatkowaną podatkiem liniowym 19-procentowym (art. 30c u.p.d.o.f.),
  • uzyskuje dochody z tytułu renty krajowej oraz dochody z tytułu odsetek od lokat dewizowych w banku zagranicznym (Niemcy).

Podatnik przedstawił również swoje stanowisko:

  • dochody osiągnięte z działalności gospodarczej prowadzonej w 2005 r. należy rozliczyć w PIT-36L (art. 9 ust. 5 pkt 1),
  • dochody z tytułu odsetek od lokat dewizowych w banku zagranicznym należy rozliczyć w PIT-36L wraz z załącznikiem PIT-X,
  • dochody z tytułu renty należy rozliczyć w PIT-37.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu analizując stan faktyczny przedstawiony przez podatnika we wniosku uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe:

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. W przypadku, gdy osiąga pan dochody z tytułu renty (art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy), to na podstawie powyższego przepisu jest pan zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, według ustalonego wzoru, tj. według wzoru PIT-37. Natomiast, w sytuacji, gdy osiąga pan dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej samodzielnie oraz w formie spółki jawnej, opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy, jest pan obowiązany, na podstawie art. 45 ust. 1a, pkt 2 cyt. ustawy, do złożenia urzędowi skarbowemu odrębnego zeznania, według ustalonych wzorów, tj. według wzoru PIT-36L.

Biorąc pod uwagę pana dochody z tytułu odsetek od lokat dewizowych w banku zagranicznym, to stosownie do treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). W myśl art. 4a ww. ustawy powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. Zatem przychody uzyskane przez podatnika będącego polskim rezydentem z tytułu odsetek od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych zakładanych w krajach Unii Europejskiej (czyli ze źródeł przychodów położonych w tych krajach), co do zasady będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, chyba że umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu stanowić będzie inaczej.

Od 1.01.2005r. dochody (przychody), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. odsetki lub inne przychody od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19-procentowym podatkiem bez względu na miejsce ich uzyskania (na terytorium Polski, czy poza granicami Polski). Podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, uzyskujący poza granicami Polski przychody (dochody) określone w art. 30a ust. 1 pkt 3 od obliczonego od tych przychodów (dochodów) zryczałtowanego 19-procentowego podatku dochodowego odlicza kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego przy zastosowaniu stawki 19 %. Zasadę tę określa art. 30a ust. 9 cyt. ustawy. Kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, uzyskanych w 2005 r. za granicą oraz kwoty podatku zapłaconego za granicą podatnik obowiązany jest wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36L, bądź w PIT-38 (co wynika z art. 30a ust. 11 cyt. ustawy). W tym celu podatnik najpierw powinien wypełnić "Informację o zryczałtowanym podatku dochodowym" na formularzu PIT/X, która stanowi załącznik do zeznania PIT-36L i PIT-38 - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10.10.2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 204, poz. 1689). Zmiany wprowadzone ww. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28.06.2004 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 150, poz. 1576 i Nr 205, poz. 2096) stosuje się do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1.01.2005 r.

W części B.3. informacji PIT/X podatnik wpisuje zryczałtowany 19-procentowy podatek dochodowy, obliczony od ww. przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanych poza granicami Polski, a także podatek zapłacony za granicą. Obliczoną w tej części załącznika PIT/X różnicę pomiędzy zryczałtowanym 19-procentowym podatkiem a podatkiem zapłaconym za granicą, podatnik wykazuje w części J. "Kwota do zapłaty/nadpłata" zeznania PIT-36L, bądź w części E. "Kwota do zapłaty/nadpłata" zeznania PIT-38.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj