Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-5/VII/2006
z 22 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-5/VII/2006
Data
2006.02.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt eksploatacyjny
lokal użytkowy
najem


Pytanie podatnika
1)czy jako wynajmujący lokal usługowy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z eksploatacją w/w lokalu, którego jestem właścicielem?
2) czy mogę najemcy wystawić rachunek za media w oparciu o dokument wystawiony przez administratora?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 06 stycznia 2006 r., - o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

p o s t a n o w i ł

podzielić Pana stanowisko w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z eksploatacją wynajmowanego lokalu, a ponoszonych przez firmę "X" oraz możliwości wystawienia dla najemcy rachunku za dostarczone media.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 06 stycznia 2006 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek, o którym mowa wyżej zawierał następujące pytania:

1)czy jako wynajmujący lokal usługowy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z eksploatacją w/w lokalu, którego jestem właścicielem?
2)czy mogę najemcy wystawić rachunek za media w oparciu o dokument wystawiony przez administratora?

Stan faktyczny: Z przedstawionego w Pana piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pan właścicielem lokalu usługowego położonego w Warszawie przy ul. ............W dniu .... września 2005 roku zawarta została umowa najmu w/w lokalu pomiędzy wynajmującym Firmą "X" ...... z siedzibą w Warszawie ul........, a najemcą Firmą "Y" spółka cywilna:............. z siedzibą w Warszawie ul. ........

Najemca będzie płacić wynajmującemu miesięczny czynsz najmu za powierzchnię. Ponadto z art. 4 niniejszej umowy wynika odrębny obowiązek najemcy do ponoszenia kosztów z tytułu: dostarczania energii elektrycznej,
dostarczania zimnej i ciepłej wody,
dostarczania centralnego ogrzewania,
dostarczania telefonów, internetu, telewizji kablowej,
podłączenia i obsługi systemu alarmowego.

Wynajmujący jako rozliczenie miesięczne za najem wystawia fakturę VAT, wprowadzając w podatkowej księdze przychodów i rozchodów firmy " X" - jako przychód.Budynek, w którym znajduje się wynajmowany lokal jest administrowany przez Zarząd Nieruchomości ...........Administrator wystawia właścicielowi lokalu dokument: zaliczka, rozliczenie konta - tytułem rozliczenia opłat eksploatacyjnych i mediów.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony wynajmujący może wprowadzić do podatkowej księgi przychodów i rozchodów firmy "X" opłaty za eksploatację wynajmowanego lokalu.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy:zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - kosztami uzyskania przychodu z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.Kosztami uzyskania przychodu są więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu źródła przychodu podatnika - w Pana przypadku wynajmu, o ile zostały faktycznie poniesione.

Podstawą do wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług najmu powinna być umowa zawarta pomiędzy wynajmującym a najemcą. Jeżeli z zawartej umowy wynika, że najemca lokalu niezależnie od samego czynszu obciążony jest dodatkowo kosztami związanymi z najmem (np. kosztami dostawy mediów), to przy tak zawartej umowie możliwe jest - odrębne fakturowanie powyższych kosztów (wg faktycznego zużycia mediów).

Jednocześnie informuje, że w kwestii dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków dotyczących opłat za media, a opłacanych przez firmę "Y" s.c.- właściciele spółki winni wystąpić z wnioskiem o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego do właściwego organu podatkowego. Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj