Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-91-1/06
z 17 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-91-1/06
Data
2006.07.17


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
podatek od towarów i usług
samochód demonstracyjny


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodów demonstracyjnych wprowadzonych na stan magazynu towarów handlowych ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.06.2006r. który wpłynął w dniu 26.06.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodów demonstracyjnych wprowadzonych na stan magazynu towarów handlowych - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 21.06.2006r. złożonym w kancelarii tut. Urzędu w dniu 26.06.2006r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodów demonstracyjnych wprowadzonych na stan magazynu towarów handlowych.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie handlu samochodami. W celu zapewnienia możliwości poznania przez klientów walorów użytkowych sprzedawanych przez Spółkę pojazdów, posiada samochody demonstracyjne (osobowe) do jazd próbnych- testowych. Samochody te są zarejestrowane przez firmę i użytkowane ponad 180 dni. Po tym okresie mogą być sprzedane klientom. Figurują w ewidencji księgowej jako towar handlowy. Spółka nie korzystała z odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa.
Stanowisko podatnika.
Zdaniem Wnioskodawcy zakup paliwa do samochodów demonstracyjnych uprawnia do odliczenia podatku od towarów i usług. Spółka swoje stanowisko oparła na interpretacji tego problemu przez Naczelnika I Urzędu Skarbowego w Białymstoku (przedruk w Rzeczpospolitej) .

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Spółki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis art. 88 ust. 1 pkt 3) cyt. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

W myśl art. 86 ust. 3 ww. ustawy - w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 cyt. ustawy powyższy przepis nie dotyczy m.in. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest;

  1. odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub,
  2. oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 4 przepis ust. 3 nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów wymienionych w punktach 1-7, w tym m.in. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest sprzedaż samochodów osobowych. Tym samym zakaz odliczenia podatku od paliw, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do pojazdów wymienionych w ust. 4 art.86. Podatek naliczony od zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-7 ustawy podlega odliczeniu według zasad ogólnych.
Należy zauważyć, iż samochody zarejestrowane jako pojazdy demonstracyjne nie tracą statusu towaru handlowego, bowiem nadal są przeznaczone do sprzedaży. Ponadto nie ulega wątpliwości, że jazdy próbne są ogólnie przyjętym sposobem prezentacji towaru, racjonalnym z ekonomicznego punktu widzenia sprzedawcy i pożądanym ze strony potencjalnego nabywcy.
Jeżeli więc podatnik nabywa pojazdy ( przeznaczone do jazd próbnych) z zamiarem dalszej ich odsprzedaży i zakłada, że nie będzie ich używał dłużej niż jeden rok (w opcji, że termin ten zostanie dotrzymany), wobec czego nie będzie zobowiązany do wprowadzenia tego pojazdu do ewidencji środków trwałych.
W świetle powyższego, samochody te nie mieszczą się w definicji środka trwałego i należy je traktować jako towary handlowe, podatnik będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu w całości.

Biorąc powyższe pod uwagę, w opinii tutejszego organu, podatnikowi przysługuje prawo do obniżania podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących zakup paliwa do samochodów osobowych przeznaczonych, w okresie nie krótszym niż 1 rok, wyłącznie do dalszej odsprzedaży.

    Ponadto tut. organ podatkowy informuje, że w przypadku gdy samochód przed upływem 1 roku od jego używania w celach demonstracyjnych nie zostanie sprzedany wówczas należy dokonać przekwalifikowania pojazdu z towaru na środek trwały, a podatnik zobowiązany jest do dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego przy nabyciu ww pojazdów z uwzględnieniem faktu, czy pojazd będzie służył wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, czy też nie.

Czynność przekwalifikowania pojazdu na środek trwały wymagać będzie korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym nastąpiło przekwalifikowanie najpóźniej po upływie roku użytkowania samochodu demonstracyjnego.

W związku z powyższym zaprezentowane przez Spółkę stanowisko jest prawidłowe.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia .

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj