Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DV/443-29/06
z 29 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DV/443-29/06
Data
2006.03.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
bilety
stawki podatku
telewizja
usługi
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Czy podatnik prawidłowo stosuje stawki podatku VAT lub zwolnienia z podatku dla: usług organizacji festiwalu, usług reklamy sponsorsko-promocyjnej, dzierżawy oraz produkcji filmów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (Dz. tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT lub zwolnienia z podatku dla: usług organizacji festiwalu, usług reklamy sponsorsko-promocyjnej, dzierżawy oraz produkcji filmów

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Firma prowadzona przez podatnika jako przez osobę fizyczną zajmuje się produkcją audycji telewizyjnych, filmów dokumentalnych, imprez kulturalnych, akcji promocyjnych. Podatnik zwraca się z prośbą o interpretację przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki 22%, 7% i zwolnionej.

Pytanie 1

Podatnik organizuje imprezę kulturalną Festiwal Szantowy "Szanty pod Żurawiem", którego nazwa, logo oraz formuła jest jego autorskim projektem.

  1. Podatnik spisuje umowę z Urzędem Miasta Gdańska na organizację powyższego festiwalu na zlecenie Miasta Gdańska i wystawia za organizację imprezy kulturalnej fakturę VAT. Fakturę za organizację imprezy kulturalnej wystawia ze zwolnieniem z podatku VAT zgodnie z klasyfikacją usług PKWiU 92.31.21.
  2. O ile podatnik pozyskuje sponsora spisuje umowę sponsorską ze sponsorem festiwalu i wystawia sponsorowi fakturę. Fakturę za reklamę sponsorską-promocję obciąża stawką 22% VAT.
  3. Podatnik sprzedaje bilety na koncerty festiwalowe. Od sprzedanych biletów odprowadza 7% podatku VAT zgodnie z PKWiU 92.31.2.
  4. O ile podatnik pozyskuje zainteresowanie wystawców sprzedaje powierzchnię stoiskom sprzedającym swoje towary. Fakturę za sprzedaż - dzierżawę powierzchni stoiskom sprzedającym swoje towary na terenie na którym odbywa się koncert, o ile wystąpi taka usługa, podatnik zamierza obciążyć stawką 22% podatku VAT.

Pytanie 2.

Na zlecenie telewizji publicznej lub nadawców prywatnych podatnik zamierza produkować filmy dokumentalne i fabularne. Faktury za powyższą usługę podatnik zamierza obłożyć stawką 22% podatku VAT.

Podatnik prosi o weryfikację i potwierdzenie słuszności stanowiska.

Należy stwierdzić:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22 %.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

W w/w załączniku Nr 4 pod poz. 11 zostały wymienione usługi ex PKWiU 92 Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem :

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

  6. 5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
    5b) wstępów do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWIU ex 92.72),
  7. działalności agencji informacyjnych,
  8. usług wydawniczych,
  9. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że usługi organizacji festiwalu zaklasyfikowane przez podatnika do grupowania PKWiU 92.31.21 jako usługi związane z kulturą nie zostały wyłączone ze stosowania zwolnienia podatkowego w podatku VAT i jako takie co do zasady korzystają ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku, gdy podatnik w ramach działalności polegającej na zorganizowaniu festiwalu pozyskuje sponsora, któremu wystawia fakturę za reklamę sponsorsko-promocyjną, to usługi takie jako usługi reklamowe nie wymienione w załącznikach do ustawy oraz do rozporządzenia podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT w wysokości 22%.

Stawka ta ma również zastosowanie do dzierżawy powierzchni wystawcom sprzedającym swoje produkty na terenie, na którym odbywa się koncert.

Podatnik ponadto sprzedaje bilety wstępu na koncerty festiwalowe. Zgodnie z zapisem zawartym w pkt 4 poz. 11 załącznika Nr 4 do ustawy wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy został wyłączony ze zwolnienia.

Jednakże w poz. 156 załącznika Nr 3 do w/w ustawy wydanego w oparciu o art. 41 ust. 2 jako usługi dla których stawka podatku VAT wynosi 7% wymienione zostały m. In. usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na koncerty w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2).

Podatnik zamierza również produkować filmy dokumentalne i fabularne dla telewizji publicznej i nadawców prywatnych.

Z przytoczonej powyżej poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT wyłączone zostały również usługi związane z produkcją filmów i nagrań video (PKWiU 92.11).

Oznacza to, iż produkcja filmów dokumentalnych i fabularnych jako nie wymienione w załącznikach do w/w ustawy i przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie podlega opodatkowaniu 22 % stawką podatku od towarów i usług.

Ponadto informuję, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych od podatku od towarów i usług. Zaliczanie określonej usługi do właściwego grupowania należy do obowiązków usługodawcy. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia charakteru wykonywanej usługi do odpowiedniego grupowania.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji można zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Łódź, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj