Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-41/06/SG/2
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-41/06/SG/2
Data
2006.06.14



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
certyfikat inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
moment powstania przychodów
opłata manipulacyjna
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy wpływy z opłaty manipulacyjnej pobieranej przy zapisach na certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zamkniętych stanowią przychód Spółki przejmującej i mają wpływ na ustalenie jej podstawy opodatkowania.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 13.03.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.03.2006r.), uzupełnionego o opłatę skarbową o nominale 5 zł przy piśmie z dnia 28 marca 2006r. oraz dodatkowe wyjaśnienia z dnia 26 kwietnia 2006r. (data wpływu do Urzędu 02.05.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej ustalenia, czy wpływy z opłaty manipulacyjnej pobieranej przy zapisach na certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zamkniętych stanowią przychód Spółki przejmującej i mają wpływ na ustalenie jej podstawy opodatkowania, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Strona za pośrednictwem biur maklerskich prowadzi zapisy na certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Z tego tytułu uzyskuje wpływy w postaci cen emisyjnych zbywanych certyfikatów (wpłaty, które po dniu przydziału certyfikatów będą stanowić aktywa funduszu inwestycyjnego) oraz opłat manipulacyjnych pobieranych przy zapisach przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

W związku z powyższym Strona zwraca się z pytaniem, czy ww. opłaty manipulacyjne stanowić będą dla niej przychód, podlegający wykazaniu w deklaracjach i zeznaniach podatkowych.

Stanowisko Spółki

W ocenie Spółki, opłaty manipulacyjne pobierane przez Spółkę nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu, gdyż związane są z przychodami otrzymywanymi z tytułu zapisów na certyfikaty inwestycyjne, których nie zalicza się do przychodów na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

Na podstawie art. 132 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych przy zapisach na certyfikaty inwestycyjne mogą być pobierane opłaty manipulacyjne, jeżeli statut funduszu tak stanowi i określa maksymalną wysokość i sposób pobierania tych opłat.

Spółka uważa, iż biorąc pod uwagę przywołane powyżej brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, kwestią decydującą dla stwierdzenia, czy opłata manipulacyjna stanowi przychód Spółki, jest ustalenie, czy uzyskiwana jest ona "z tytułu zapisów na certyfikaty inwestycyjne", czy też stanowi swego rodzaju opłatę dodatkową, pobieraną niezależnie od wysokości kwot wnoszonych/otrzymanych tytułem zapisów na certyfikaty.

Tytuł prawny jest definiowany w doktrynie prawa jako "uzasadnienie dlaczego została dokonana czynność". Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN " tytuł" oznacza "podstawę czegoś; powód, rację".

Dla rozstrzygnięcia ww. zagadnienia niezbędne jest więc zbadanie, jaka jest podstawa uiszczenia opłaty dodatkowej przez podmioty nabywające certyfikaty. Dla nabywcy certyfikatów podstawą uiszczenia opłaty manipulacyjnej jest chęć nabycia certyfikatów. Także dla Strony (jak i X - spółki przejętej przez Stronę) wyłączną podstawą uzyskania opłaty manipulacyjnej jest fakt sprzedaży certyfikatów. Spółka podkreśla, iż brak jest jakiejkolwiek innego - niż sprzedaż certyfikatów - tytułu uzyskania przysporzenia majątkowego w postaci opłaty manipulacyjnej.

Zdaniem Spółki powyższe argumenty wskazują, że opłaty manipulacyjne korzystają ze zwolnienia w ramach art. 12 ust. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, jako że są uzyskiwane przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych z tytułu zapisów na jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne.

Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w sprawie:

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje jednoznacznie pojęcia przychodów, określa jedynie, co w szczególności stanowi przychód dla potrzeb tego podatku.

Rodzaje przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wymienione zostały w art. 12 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 tej ustawy. Natomiast enumeratywnie w art. 12 ust. 4 wyszczególniono przychody, które nie są zaliczane do przychodów podatkowych. Między innymi w punkcie 4a tego artykułu wyłączeniu z przychodów podlegają otrzymywane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych przychody z tytułu zapisów na jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne.

Kwestie dotyczące nabywania jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych reguluje ustawa z dnia 27.05.2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.). Zgodnie z art. 27 ust. 1 tej ustawy zapisy na jednostki uczestnictwa oraz na niepubliczne certyfikaty inwestycyjne prowadzi towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Osoby zapisujące się na te jednostki i certyfikaty, stosownie do art. 26 ust. 2 ustawy, dokonują wpłat do funduszu inwestycyjnego.

Publiczne i niepubliczne certyfikaty inwestycyjne emituje fundusz inwestycyjny zamknięty (art. 117 ust. 1 ustawy). Przy zapisach na certyfikaty inwestycyjne na podstawie art. 132 ust. 2 ustawy mogą być pobierane opłaty manipulacyjne, jeżeli statut funduszu tak stanowi i określa maksymalną wysokość i sposób pobierania tych opłat, przy czym opłata manipulacyjna nie może być uwzględniana w cenie emisyjnej.

Z powyższego wynika, że opłaty manipulacyjne stanowią odrębnie wskazany w ustawie i uregulowany w statucie funduszu tytuł, z którego pobierane są wpłaty od uczestników funduszy dokonujących zapisów na certyfikaty.

W świetle powyższego, zdaniem Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, pobierane przez Towarzystwo opłaty manipulacyjne, nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania na podstawie cyt. wyżej art. 12 ust. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Reasumując, w ocenie tut. organu podatkowego, przedstawione we wniosku w tym zakresie stanowisko Strony jest nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj