Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/1-4150/12/06
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/1-4150/12/06
Data
2006.07.31



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności


Słowa kluczowe
odszkodowania
rekompensowanie strat
szkoda materialna
ugody


Pytanie podatnika
Podatnik wybudował pawilon handlowy, w którym prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi, następnie otrzymał od spółdzielni mieszkaniowej wypowiedzenie umowy dzierżawy działki (z powodu planowanej sprzedaży ww. terenu pod budowę supermarketu) - została zawarta ugoda, na podstawie której spółdzielnia wypłaciła podatnikowi tytułem rekompensaty za zlikwidowany budynek pawilonu handlowego kwotę 25.000,00 zł. Czy otrzymana kwota rekompensaty "za wyburzenie (...) kiosku handlowego, utratę wyposażenia oraz miejsca pracy" będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 22.05.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z dnia 28.04.2006 r., znak: US.I406/02/57/2006, w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, odmawia zmiany i uchylenia ww. postanowienia.

Pismem z dnia 13.02.2006 r. pan Jerzy W. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 1994 r. pan Wojtas zawarł ze spółdzielnią mieszkaniową umowę dzierżawy (na czas nieokreślony) działki położonej w S. Na ww. działce - za zgodą spółdzielni mieszkaniowej - podatnik wybudował pawilon handlowy, w którym prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. W lipcu 2005 r. podatnik otrzymał od spółdzielni mieszkaniowej wypowiedzenie umowy dzierżawy działki (z powodu planowanej sprzedaży ww. terenu pod budowę supermarketu). W dniu 23.11.2005 r. została zawarta ugoda pomiędzy zarządem spółdzielni mieszkaniowej a panem Jerzym W., na podstawie której spółdzielnia mieszkaniowa wypłaciła panu W. tytułem rekompensaty za zlikwidowany budynek pawilonu handlowego kwotę 25.000,00 zł. W związku z powyższym podatnik pyta, czy otrzymana kwota rekompensaty "za wyburzenie (...) kiosku handlowego, utratę wyposażenia oraz miejsca pracy" - będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem pana Jerzego W. otrzymana rekompensata (w kwocie 25.000,00 zł) jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, bowiem "koszty związane z budową kiosku, zakup wyposażenia (regały, lady, lodówki, waga) nigdy nie były ujmowane w odliczeniach podatkowych", a on sam nigdy nie korzystał z żadnych ulg podatkowych.

W postanowieniu z dnia 28.04.2006 r., znak: US.I-406/02/57/2006, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli uznał, że stanowisko przedstawione we wniosku pana W. jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu ww. rozstrzygnięcia organ podatkowy wskazał, że otrzymana rekompensata stanowi w rzeczywistości "odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z działalnością gospodarczą" i mieści się w katalogu przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie bowiem z tym przepisem, przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Organ podatkowy ustalił, że pan W. przez cały okres prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowany był zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W związku z powyższym, zgodnie z zapisem 14 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17.12.2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219, poz. 1836 ze zm.) oraz zapisem art. 22a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ww. pawilon handlowy (jako budynek wybudowany na cudzym gruncie) stanowił środek trwały i winien być wpisany do wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Równocześnie, organ podatkowy wskazał, że w świetle zapisu art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ryczałt od przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynosi 8,5 %.

Pismem z dnia 22.05.2006 r. ("Zaskarżenie") pan W. złożył zażalenie na ww. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z dnia 28.04.2006 r., znak: US.I-406/02/57/2006, zarzucając mu "niezgodność interpretacji przepisów prawa podatkowego ze stanem faktycznym i prawnym" poprzez błędne ustalenie, że:

  • podatnik otrzymał "kodowanie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej",
  • "pawilon handlowy stanowił majątek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, przez co rekompensata podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych".

Jednocześnie podatnik oświadczył, że:

    pawilon handlowy został wybudowany z jego majątku i dochodów opodatkowanych,
  • "wartość pawilonu handlowego nie stanowiła podstaw do ulg i odliczeń podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i związanych z działalnością gospodarczą. Tym samym stanowi wyodrębniony majątek osobisty i nie podlega żadnym odliczeniom amortyzacyjnym jako środek trwały (...)",
  • pawilon handlowy nigdy nie podlegał odpisom amortyzacyjnym, co zdaniem podatnika, świadczy o tym, że pawilon nie był składnikiem majątku firmy.

Dlatego też, podatnik uważa, że pawilon handlowy nie był majątkiem związanym z działalnością gospodarczą, lecz jego osobistym majątkiem wykorzystywanym na potrzeby tej działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 13.02.2006 r., stanowiska sformułowanego w ww. postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z dnia 28.04.2006 r., zarzutów zawartych w zażaleniu, a także mając na uwadze ustalenia ww. organu podatkowego, iż pan W. przez cały okres prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowany był zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu ewidencjonowanego, stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych (...). Z kolei art. 14 ust. 2 pkt 12 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż podstawą przyznanej panu W. "rekompensaty" (w kwocie 25.000,00 zł) jest ugoda zawarta w dniu 23.11.2005 r. z zarządem spółdzielni mieszkaniowej (której kserokopię załączono do wniosku). Z treści ugody wynika, iż przedmiotowe świadczenie wypłacono podatnikowi w związku z fizyczną likwidacją pawilonu handlowego (po uprzednim opróżnieniu go przez pana W. z towarów i wszelkich urządzeń). Nadto, w świetle postanowień ugody kończy ona spór pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową a panem W. związany z wypowiedzeniem panu W. umowy dzierżawy terenu (i powstałą stąd koniecznością usunięcia z tego terenu wybudowanego przez pana W. pawilonu handlowego). Z powyższego wynika, iż do rozwiązania cywilnoprawnej umowy dzierżawy gruntu oraz fizycznej likwidacji pawilonu handlowego doszło nie z winy pana W. (który wskutek rozbiórki ww. pawilonu poniósł stratę w swym majątku), lecz z winy spółdzielni mieszkaniowej (która postanowiła zapłacić panu W. za wyrządzoną mu z tego tytułu szkodę). Stąd, należy uznać za zasadne stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, iż "rekompensatę" wypłaconą panu W. na podstawie ww. ugody należy traktować jako odszkodowanie (za szkodę polegającą na utracie składnika majątku). Zgodnie bowiem z art. 471 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. W niniejszym przypadku szkoda dotyczyła budynku pawilonu handlowego, w którym podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi (warzywa, owoce). Prawidłowo zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli uznał, iż szkoda dotyczyła składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą. Bez wpływu na powyższe stanowisko pozostaje okoliczność wskazana w zażaleniu, że budynek pawilonu handlowego nigdy nie podlegał odpisom amortyzacyjnym, skoro budynek ten faktycznie służył (wykorzystywany był) do prowadzenia działalności gospodarczej (opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów C ewidencjonowanych), wskutek czego związany był z tą działalnością.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż świadczenie otrzymane na podstawie ugody z dnia 23.11.2005 r. stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu z tego źródła. W tym wypadku, okoliczności przedstawione we wniosku oraz w zażaleniu, że "koszty związane z budową kiosku, zakup wyposażenia (regały, lady, lodówki, waga) nigdy nie były ujmowane w odliczeniach podatkowych" oraz to, że podatnik nigdy nie korzystał z żadnych ulg podatkowych, pozostają bez wpływu na fakt opodatkowania wymienionej "rekompensaty" zgodnie z zasadą określoną w powołanym wyżej art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (w związku z art. 14 ust. 2 pkt 12 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Gdyby nawet przyjąć stanowisko strony zaprezentowane w zażaleniu, że budynek pawilonu handlowego nie był majątkiem związanym z prowadzoną przez pana W. działalnością gospodarczą (co jak wykazano nie znajduje uzasadnienia), to i tak otrzymane świadczenie � ze względu na zapis art. 9 ust. 1 i art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podlegałoby opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 tej ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z kolei z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ww. ustawy wynika, iż odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód nie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego (z tym, że wówczas otrzymane świadczenie, jako przychód z innych źródeł, podlegałoby opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj