Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-47/06
z 25 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-47/06
Data
2006.08.25



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatnik podatku od towarów i usług
rolnicy
usługi noclegowe


Pytanie podatnika
Rolnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży płodów rolnych. Ponadto prowadzi działalność polegającą na wynajmie 5 pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym znajdującym się w gospodarstwie. W budynku zamieszkuje Podatnik wraz z rodziną.
Podatnik korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy w przedstawionej sytuacji podatnik jest zobowiązany do opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych usług noclegowych ?
Zdaniem podatnika działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn.zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
W przepisie tym zawarty został ustawowy katalog wyłączeń. Do pierwszej kategorii wyłączeń można zaliczyć działalność rolniczą, zaś druga obejmuje wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Nie jest to działalność rolnicza w ścisłym znaczeniu. Działalność ta nazywana jest „agroturystyka”.
Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą” opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz import towarów.
Ustawa ta zawiera zamknięty katalog czynności uznawanych za działalność rolniczą do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Działalność rolnicza zdefiniowana w art. 2 pkt 15 ustawy nie obejmuje usług rozumianych jako „agroturystyka”.
Dla potrzeb podatku od towarów i usług wykonywanie usług „agroturystycznych” wchodzi zatem w zakres działalności gospodarczej, o której stanowi szczegółowo art. 15 ust. 2 ustawy, określając tę działalność jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników.
W związku z tym świadczone przez rolników na bazie gospodarstw rolnych usługi „agroturystyczne” na rzecz turystów lub innych osób podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na ogólnych zasadach podatkowych.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują zwolnienie od podatku od towarów i usług czynności zwolnionych od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Czynności polegające na zakwaterowaniu turystów w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich świadczone przez podatników podatku rolnego kwalifikowane są według Polskiej Kwalifikacji Wyrobów i usług jako usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania – PKWiU 55.23.13-00 i podlegają opodatkowaniu według stawki 7 % , gdyż zostały wymienione w poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług zawierającego wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%.

W związku z tym świadczone usługi krótkotrwałego zakwaterowania w gospodarstwie wiejskim winne być rozliczane w miesięcznych deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7 obok opodatkowanej dostawy produktów pochodzących z działalności rolniczej.
Naczelnik Urzędu Skarbowego podkreśla, że każdy podatnik wykonujący jakiekolwiek usługi dla prawidłowego określenia stawki podatku od towarów i usług jest obowiązany do dokonania prawidłowej klasyfikacji statystycznej wykonywanej czynności na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Organami właściwymi w tym zakresie są organy statystyczne.
Na wniosek zainteresowanych podmiotów opinie w sprawie klasyfikacji statystycznej usług na gruncie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wydaje: Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, 93-176 Łódź, ul. Suwalska 29.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj