Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.I/415/16/06
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US.I/415/16/06
Data
2006.05.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
adwokat
kurator sądowy
obrona z urzędu
pełnomocnicy
radcowie prawni
źródła przychodu


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania wynagrodzenia za czynności wykonywane przez radców prawnych na zlecenie sądu, tj. pełnienie funkcji kuratora lub pełnomocnika z urzędu


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 23.02.2006 r. do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. sposobu opodatkowania czynności prawniczych wykonywanych z urzędu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 9 ust. 1, art. 13 pkt 6, art. 14, art. 22 ust. 9 pkt 4, art. 41 ust. 1, art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 23.02.2006 r., uzupełnionym w dniu 18.04.2006 r. pan Bartosz O. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania wynagrodzenia za czynności wykonywane przez radców prawnych na zlecenie Sądu (tj. pełnienie funkcji kuratora lub pełnomocnika z urzędu). Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej Kancelaria Adwokacka A., przy czym wszyscy wspólnicy jako radcy prawni prowadzą działalność gospodarczą wyłącznie w ramach tej spółki. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług VAT, natomiast zaliczki na podatek dochodowy każdy ze wspólników jako przedsiębiorca odprowadza sam. Pan Bartosz O. postanowieniem Sądu Rejonowego został ustanowiony kuratorem. Za pełnienie funkcji kuratora podatnikowi jako radcy prawnemu postanowieniem sądu zostało przyznane wynagrodzenie. Na tle powyższego stanu faktycznego podatnik pyta: czy podatnik będący wspólnikiem spółki cywilnej Kancelaria i prowadzący działalność w ramach tejże spółki zobowiązany jest do złożenia oświadczenia dla celów podatkowych w celu pobrania i odprowadzenia w jego imieniu przez Sąd - który ustanowił go z urzędu kuratorem dla osoby prawnej lub pełnomocnikiem dla osoby fizycznej w toczącym się postępowaniu sadowym i przyznał mu z tego tytułu wynagrodzenie - podatku dochodowego od tegoż wynagrodzenia, czy tez ww. podatnik jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą z tytułu wynagrodzenia przez Sąd zobowiązana jest samodzielnie odprowadzić podatek dochodowy poprzez wystawienie z tego tytułu faktury VAT na rzecz Sądu przez spółkę w ramach której prowadzi działalność. Zdaniem podatnika wszelkie przychody osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym również wynagrodzenie kuratora oraz wynagrodzenie z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu opodatkowane są podatkiem VAT, a zaliczki na podatek dochodowy odprowadzane są przez przedsiębiorcę, a nie przez wypłacających te dochody, co - jak nadmienia podatnik - dotyczy wyłącznie radców prawnych i adwokatów, którzy prowadzą działalność gospodarczą jednoosobowo i w związku z tym są jednocześnie podatnikami podatku dochodowego i podatku VAT.

Podatnik oświadczył iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wnoszącemu zapytanie panu Bartoszowi O., bowiem na gruncie przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnikiem tego podatku nie jest spółka, lecz jej udziałowcy.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 23.02.2006 r. stanu faktycznego wynika, że pan Bartosz O. prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej Kancelaria. Jako radca wykonuje także czynności na zlecenie Sądu. Pan Bartosz O. postanowieniem sądu ustanowiony został kuratorem i z tego tytułu zostało mu wypłacone wynagrodzenie. Pomoc prawna na zlecenie sądu udzielona została osobiście przez radcę wykonującego swój zawód w ramach spółki cywilnej, nie zaś przez spółkę.

Pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz działalność wykonywana osobiście w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 ww. ustawy stanowią dwa odrębne źródła przychodów. Ponadto przepisy prawa podatkowego nie wykluczają możliwości równoczesnego wykonywania czynności na zlecenie sądu i prowadzenia działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy podatnik wykonuje czynności na zlecenie Sądu ma zastosowanie przepis art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w punkcie 9. W myśl art. 22 ust. 9 pkt 4 koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20 % uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Przepis art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.

Reasumując: czynności wykonywane na zlecenie Sądu przez pana Bartosza O. nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym jest to niezależne od formy prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy a więc także z działalności wykonywanej osobiście. Sąd zlecający podatnikowi wykonanie czynności winien zgodnie z obowiązującymi przepisami jako płatnik pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Przy czym przychody osiągnięte z czynności wykonywanych na zlecenie Sądu na podstawie art. 9 ust. 1 i art. 45 ust. 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winny zostać ujęte przez podatnika w zeznaniu o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj