Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/DF/415/WD/65/06
z 14 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/DF/415/WD/65/06
Data
2006.07.14



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
przelew wierzytelności
zwrot


Pytanie podatnika
Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego, w przypadku kiedy przelew wierzytelności stanie się bezskuteczny i wierzytelność zostanie zwrócona pierwotnemu zbywcy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz.60 z póżn. zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Pana B złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 30 maja 2006r., uzupełnionego w dniu 14 czerwca 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii -

powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego, w przypadku kiedy przelew wierzytelności stanie się bezskuteczny i wierzytelność zostanie zwrócona pierwotnemu zbywcy

stwierdza, iżstanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stosownie do postanowień art. 14a §1 i §2 ustawy - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Korzystając z powyższego przepisu Pan B wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 30 maja 2006 r. wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego, w przypadku gdy przelew wierzytelności stanie się bezskuteczny i wierzytelność zostanie zwrócona pierwotnemu zbywcy.

Składając przedmiotowy wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W w/w wniosku nie przedstawiono wyczerpującego stanu faktycznego i oraz nie określono czy w powyższej sprawie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w związku z powyższym wezwaniem z dnia 02.06.2006r. doręczonym w dniu 12.06.2006r. organ podatkowy wezwał stronę do usunięcia w/w braków w trybie art.169 ustawy - Ordynacja podatkowa. Braki, o których mowa w przedmiotowym wezwaniu zostały usunięte w dniu 14.06.2006r. Dodatkowo podatnik dołączył również wzór umowy powierniczego przelewu wierzytelności, jaką podpisuje z klientami.

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Strona jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, świadczy usługi pozostałe pośrednictwo finansowe wg PKWiU 65.23.Z oraz działalność finansowa, gdzie indziej niesklasyfikowana PKWiU 67.13.Z.

Usługi, które wykonuje polegają na ściąganiu długów na zlecenie wierzycieli. Za wykonane usługi wystawiane są faktury prowizyjne. Podatnik podpisuje również z klientami umowy powierniczego przelewu wierzytelności, z których to wynika, że z chwilą podpisania umowy zostają przenoszone w całości wierzytelności oraz wszelkie prawa z nią związane. W razie niewywiązania się dłużnika z zapłaty należnych kwot lub upływu określonego okresu objętego umową, wierzytelności oraz prawa z nimi związane wracają do zbywcy, czyli powierzającego. Za wierzytelności podatnik zobowiązuje się zapłacić zbywcy, czyli powierzającemu, w terminie 14 dni od daty zrealizowania, czyli odzyskania należnej kwoty od dłużnika. Kwota, która przypada do zapłaty powierzającemu najczęściej stanowi ustalony w umowie procent odzyskanej wierzytelności.

STANOWISKO PODATNIKA

Zdaniem podatnika, w momencie bezskutecznej windykacji w wyniku, której nie odzyskano wierzytelności i dług zgodnie z podpisaną umową wraca do pierwotnego zbywcy, to wówczas nie wystąpi przychód w podatku dochodowym.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Instytucja prawna zmiany wierzyciela jest określona w art.509 - 518 Kodeksu cywilnego. Przepisy te stanowią m.in., iż wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią, co w konsekwencji oznacza zmianę wierzyciela. Przeniesienie to w prawie cywilnym jest określane jako przelew wierzytelności - cesja i może być dokonane pod tytułem odpłatnym lub darmym.

U nabywcy wierzytelności - przychody uzyskane z w/w tytułu kwalifikuje się do przychodów z praw majątkowych w rozumieniu art.10 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - bez względu na to, czy osoba fizyczna lub spólka jest podmiotem gospodarczym oraz czy omawiana działalność w zakresie nabywania obcych wierzytelności została wpisana do do ewidencji działalności gospodarczej.

Ustawodawca nie określił szczególnej zasady ustalania przychodu z praw majątkowych, zatem przychód z tego źródła należy rozpatrywać w rozumieniu art.11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym artykułem przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przychodem z praw majątkowych w przedmiotowej sytuacji będzie uiszczona przez dłużnika kwota wierzytelności.

W przypadku, gdy wierzytelność nie zostanie ściągnięta i zgodnie z umową powierniczego przelewu wierzytelności dług wraca do pierwotnego zbywcy, wówczas nie powstanie przychód w rozumieniu cyt. wyżej artykułu. Zatem stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj