Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423-60/06/AB/2
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423-60/06/AB/2
Data
2006.07.04



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
energia elektryczna
moment powstania przychodów
prawa majątkowe
świadectwo pochodzenia
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
kiedy powstanie przychód z tytułu zbycia świadectw pochodzenia oraz czy otrzymana zaliczka na poczet przyszłej sprzedaży świadectw pochodzenia rodzi skutek podatkowy


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku X S.A. z dnia 31 marca 2006r. (data wpływu do Urzędu 05.04.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi obrót energią elektryczną, w tym energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych oraz jej sprzedaż do odbiorców końcowych. Spółka posiada świadectwa pochodzenia z konwersji oraz nabyte po dniu 01.10.2005r.
W dniu 01.10.2005r. nastąpiła zmiana przepisów prawa energetycznego w zakresie obrotu energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. W efekcie tej zmiany dotychczasowe świadectwa pochodzenia, będące jedynie dokumentem potwierdzającym pochodzenie energii elektrycznej, stały się towarem giełdowym w rozumieniu przepisów ustawy o giełdach towarowych.
Zgodnie z art. 9e ust. 3 prawa energetycznego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: Prezes URE) wydaje podmiotom produkującym energię ze źródeł odnawialnych świadectwa pochodzenia. Świadectwa pochodzenia są następnie zapisywane w rejestrze prowadzonym przy Towarowej Giełdzie Energii. Prawa majątkowe z nich wynikające powstają wraz z zapisem na koncie ewidencyjnym w rejestrze. Wpis oraz zmiany w rejestrze świadectw pochodzenia podlegają opłacie o charakterze administracyjnym (art. 9e ust. 12 w/w ustawy). Natomiast wydawanie świadectw jest bezpłatne.

Na podstawie art. 9a Prawa energetycznego, przedsiębiorstwa energetyczne, zajmujące się m.in. obrotem energią elektryczną i sprzedające tę energię odbiorcom końcowym, są zobowiązane do uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia Prezesowi URE. W przypadku umorzenia świadectwa pochodzenia, wygasają prawa majątkowe wynikające z tego świadectwa. W świetle przedstawionego stanu faktycznego, wątpliwości Spółki dotyczą następujących kwestii:
1) kiedy powstanie przychód z tytułu zbycia świadectw pochodzenia,
2) czy otrzymana zaliczka na poczet przyszłej sprzedaży świadectw pochodzenia rodzi skutek podatkowy.

Zdaniem Spółki, w przypadku sprzedaży świadectw pochodzenia, przychody podatkowe należy rozpoznać na zasadach ogólnych, tj. z chwila wystawienia faktury, nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano rzecz lub zbyto prawo (art. 12 ust. 3a pkt 1 w/w ustawy).
W przypadku otrzymania zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży świadectwa pochodzenia (tzn. zanim zostanie dokonany odpowiedni zapis w rejestrze), zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy, nie powstanie przychód podatkowy, mimo obowiązku wystawienia faktury na kwotę zaliczki.
Ponadto, w przypadku gdy Spółka wystawiła fakturę dokumentującą sprzedaż świadectw pochodzenia przed dokonaniem odpowiedniej zmiany w rejestrze, a z wystawionej faktury nie wynika, że dokumentuje ona jedynie otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży, przychód podatkowy powstaje już w momencie jej wystawienia.

W ocenie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przedstawiona argumentacja Strony jest prawidłowa.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w cytowanym powyżej art. 12 ust. 3, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe,
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty,
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Według art. 9e ust. 8 ustawy z dnia 10.04.1997r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2003r. Nr 153, poz. 1504 ze zm.), przeniesienie praw majątkowych wynikających ze świadectwa pochodzenia, następuje z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu w rejestrze świadectw pochodzenia. Wpis do rejestru prowadzonego przez Towarową Giełdę Energii (dalej: TGE) będzie zatem momentem zbycia prawa majątkowego.
Świadectwa pochodzenia, zgodnie z art. 9 e ust. 6 Prawa energetycznego, reprezentują prawa majątkowe, z tego też względu, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, przychód ze zbycia świadectw pochodzenia należy rozpoznać zgodnie z art. 12 ust. 3a w/w ustawy, w dniu wystawienia faktury, nie później niż w ostatnim dniu, w którym zbyto prawo majątkowe (tj. dokonano wpisu do rejestru TGE). W przypadku, gdy wpis do rejestru TGE jest dokonywany w miesiącu następującym po miesiącu, w którym wystawiono fakturę, przychód podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Przysporzenia majątkowe, kwalifikowane jako przychody, muszą mieć bowiem charakter definitywny. Do czasu realizacji umowy sprzedaży otrzymana zaliczka nie jest więc przychodem w rozumieniu przepisów podatkowych.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej pozostałych pytań zawartych we wniosku z dnia 31.03.2006r., zostaną udzielone odrębnymi postanowieniami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj