Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDFI/415-25/06
z 27 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-25/06
Data
2006.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
szczepienia ochronne
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na zakup szczepionek WZW typu "B" dla pracowników spółki świadczących usługi stomatologiczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 16 stycznia 2006 r. (wpływ 23.01.06 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16.01.2006 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ze stanu faktycznego, przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w spółce cywilnej, polegającą na świadczeniu usług stomatologicznych. Wykonywane usługi związane są z ryzykiem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu "B", wobec tego podjął Pan decyzję o zakupie szczepionek przeciwko WZW typu "B" dla zatrudnionych w spółce pracowników, w związku z czym pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:
Czy wydatki poniesione na zakup szczepionek WZW typu "B" dla pracowników spółki świadczących usługi stomatologiczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Pana zdaniem wydatki poniesione przez spółkę na zakup przedmiotowych szczepionek dla pracowników zatrudnionych w spółce świadczącej usługi stomatologiczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) -dalej updof- kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 60 updof nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw.Art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) zobowiązuje pracodawcę do finansowania obowiązkowych badań lekarskich: wstępnych, okresowych i profilaktycznych, niezbędnych z uwagi na warunki pracy - zakres tych badań określony został w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. (Dz. U. Nr 69, poz. 332 ze zm.).
Niezależnie od obowiązków nałożonych przez Kodeks pracy na pracodawców w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, obowiązek taki wynika również z postanowień ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 ze zm.). W świetle art. 17 ust. 1 tej ustawy w celu zapobiegania szerzeniu się chorób zakaźnych u osób pracujących, narażonych na działanie czynników biologicznych przeprowadza się, po uzyskaniu ich zgody, szczepienia ochronne wskazane na danym stanowisku pracy. W ust. 2 art. 17 tej ustawy zawarta została delegacja ustawowa dla ministra właściwego do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, do określenia w drodze rozporządzenia, wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach, uwzględniając w szczególności standardy Unii Europejskiej. I tak, w dniu 28 listopada 2005 r. wydane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach (Dz. U. Nr 250, poz. 2113). W punkcie 1 załącznika do tego rozporządzenia określono: "stanowiska pracy, na których występuje narażenie na kontakt z materiałem biologicznym pochodzenia ludzkiego (krew i inne płyny ustrojowe oraz wydaliny i wydzieliny chorych)", dla których wskazane jest wykonanie szczepienia ochronnego przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.Jak wynika z ust. 4 art. 17 ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach koszty przeprowadzania szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 1 oraz preparatów do tych szczepień ponosi pracodawca.
W świetle powyższego - jako pracodawca zatrudniający pracowników na stanowiskach pracy, na których występuje narażenie na kontakt z materiałem biologicznym pochodzenia ludzkiego - jest Pan zobowiązany na mocy ww. ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach do ponoszenia kosztów szczepień ochronnych pracowników przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu "B".
W związku z powyższym, wydatek poniesiony na zakup szczepionek WZW typu "B" dla pracowników będzie kosztem uzyskania przychodów.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj