Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443 – 22/HD/06
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443 – 22/HD/06
Data
2006.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
eksport towarów
tranzyt


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do usług magazynowania i przeładunku towarów przeznaczonych do wywozu poza obszar celny Unii Europejskiej, które posiadają status celny niewspólnotowy w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady (EWG)?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 8, art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. a i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 17.03.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 17.03.2006 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika. We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Podatnik w ramach działalności gospodarczej prowadzi magazyn czasowego składowania w oparciu o wydane przez Naczelnika Urzędu Celnego w Przemyślu pozwolenie nr PL W magazynie mogą być przechowywane m.in. towary o statusie celnym niewspólnotowym dostarczanedo magazynu w procedurze tranzytu wspólnotowego zewnętrznego na dokumentach tranzytowych T1. W magazynie towary są jedynie przeładowywane lub czasowo składowane, a następnie obejmowane są procedurą tranzytu zewnętrznego w celu wywozu poza terytorium Wspólnoty. Towary te zostały zakupione przez podmioty mające siedzibę poza Wspólnotą od podmiotów z Unii Europejskiej.Pytanie Podatnika:Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do usług magazynowania i przeładunku towarów przeznaczonych do wywozu poza obszar celny Unii Europejskiej, które posiadają status celny niewspólnotowy w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12.10.1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992 ze zm.) Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z treścią art. 83 ust. 1 pkt 21a do usług przeładunku i magazynowania towarów przeznaczonych do wywozu poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej, stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości „0” %.Podatnik nadmienia, iż towary te można uznać za eksportowane na podstawie art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług ze względu na spełnienie wymogów zawartych w tym przepisie. Ponadto Strona nadmienia iż posiada potwierdzenie, że towar opuścił obszar Wspólnoty.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika.Art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług podaje definicję eksportu towarów. Ilekroć jest mowa o eksporcie towarów – rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 – 4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. a – stawkę podatku w wysokości „0” % stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu.Art. 83 ust. 2 podaje, iż opodatkowaniu stawką podatku w wysokości „0” % podlegają czynności, o których mowa m.in. w ust. 21, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.Wykonywane przez Podatnika usługi składowania towarów w magazynie czasowego składowania oraz ich przeładunek z przeznaczeniem dla odbiorcy poza UE, należy uznać za czynności mające bezpośredni związek z wywozem towarów poza terytorium UE. Zastosowanie zatem w tym przypadku stawki podatku VAT „0” % jest zasadne.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku oraz odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe o organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj