Interpretacja Urzędu Skarbowego w Miechowie
PP/443-01/06
z 7 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-01/06
Data
2006.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Miechowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kwota
obliczenie podatku
podstawa opodatkowania
zaokrąglanie kwot


Pytanie podatnika
Czy zaokrągleń nowym sposobem należy doonywać w doumentach źródłowych czy dopiero w deklaracjach VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Miechowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik składa zapytanie w związku z wprowadzonymi od 1 stycznia 2006 r. zmianami dotyczącymi zaokrągleń podatkowych. Czy zaokrągleń nowym sposobem dokonywać w dokumentach źródłowych czy dopiero w deklaracjach?
Zdaniem podatnika zaokrągleń należy dokonać dopiero w deklaracji VAT-7.

Zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu nadanym art. 1 pkt 30 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199), podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom lub inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Zaokrąglenia podstaw opodatkowania i kwot podatków nie stosuje się do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.
W/w zasady zaokrąglania mają zastosowanie do wszystkich opłat i należności, do których stosuje się przepisy działu III ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią szczególnych zasad zaokrągleń.
Przepis art. 63 ustawy Ordynacja podatkowa w w/w brzmieniu wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2006 r. i od tego dnia zasady zaokrąglania są regulowane wyłącznie w tym przepisie.
Z pisma Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 7 października 2005 r. nr. SP1/694/8012-132/2334/05AA wynika, że nowe zasady zaokrąglania powinny być stosowane:
- do wszystkich deklaracji (korekt deklaracji) składanych po dniu 1 stycznia 2006 r. dotyczących zobowiązań, których termin płatności upływa po tym dniu,
- w decyzjach/ postanowieniach, które zostaną wydane po dniu 1 stycznia 2006 r. niezależnie od tego czy będą dotyczyły zobowiązań, których termin płatności upłynął przed czy po dniu 1 stycznia 2006 r.
Natomiast dotychczasowe zasady zaokrąglania powinny być stosowane:
1. w korektach deklaracji za 2005 r. i lata wcześniejsze,
2. w decyzjach/ postanowieniach, które zostaną wydane przed dniem 1 stycznia 2006 r.
Przy wystawianiu faktur VAT nadal obowiązuje § 6 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.
W związku z powyższym przedstawione przez podatnika stanowisko jest prawidłowe.
W sprawie podatku PIT wydane będzie odrębne postanowienie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Miechowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj