Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/49/06/PP
z 1 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/49/06/PP
Data
2006.08.01



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cel służbowy
ekwiwalent pieniężny
sprzęt
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy ekwiwalenty pieniężne wypłacane lisotnoszom w Instytucji Pocztowej za używanie rowerów stanowiących ich własność można zaliczyć do zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Instytucji Pocztowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny.

P O S T A N A W I A

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że listonosze zatrudnieni w Instytucji Pocztowej, podczas wykonywania obowiązków służbowych związanych z wypełnianiem zadań statutowych ciążących na Stronie, za zgodą pracodawcy, wykorzystują rowery stanowiące ich własność.
W związku z powyższym listonoszom wypłacany jest ekwiwalent pieniężny za używanie rowerów stanowiących własność pracownika do celów służbowych.

Spółka ma wątpliwości czy w/w ekwiwalenty można zaliczyć do zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.

    Spółka zajmuje następujące stanowisko:
  • narzędzie to "każdy przedmiot umożliwiający lub ułatwiający wykonanie jakiejś pracy" (Słownik współczesny języka polskiego, Warszawa 1998., t. 1, str. 568),
  • za sprzęt uważa się "każdy przedmiot, rzecz, urządzenie o charakterze użytkowym" (Słownik współczesny języka polskiego Warszawa 1998., t. 2, str. 344).

Wyjaśnienie powyższych określeń zdaniem - Strony - pozwala stwierdzić, że używanie prywatnego roweru przez pracownika mieści się w zakresie powyższego zwolnienia, tym bardziej, iż rower nie został zakwalifikowany jako środek transportu w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli, motorowerów nie będących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2002r., Nr 27, poz. 271).

Wobec powyższego Strona uważa, że zasadne jest określenie roweru jako narzędzia ułatwiającego wykonywanie pracy i tym samym ekwiwalent za używanie w pracy, za zgodą pracodawcy, przez listonosza roweru stanowiącego jego własność może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko Spółki jest prawidłowe.
    Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z póżn. zm./ wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.
    Aby świadczenie zostało zwolnione z opodatkowania na podstawie powyższego przepisu muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
  • wypłata związana jest z faktem używania przez pracownika określonych rzeczy stanowiących jego własność przy wykonywaniu pracy, przy czym używanie przez pracownika tych rzeczy przy wykonywaniu pracy została odpowiednio udokumentowane;
  • rzeczy wykorzystywane przy wykonywaniu pracy stanowią własność pracownika;
  • własność wykorzystywanych przez pracownika rzeczy została odpowiednio udokumentowana;
  • kwotę wypłaty pracodawca określił jako ekwiwalent pieniężny odpowiadający z racjonalnego punktu widzenia wartości rzeczy używanych dla celów pracodawcy.
    Aby wypłacona pracownikowi kwota stanowiła ekwiwalent korzystający ze zwolnienia od podatku dochodowego musi odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom tzn. musi zachodzić związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi tytułem ekwiwalentu a wartością używanych dla celów zakładu pracy rzeczy stanowiących własność pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy, dokonanego w trakcie ich używania. Wydatek nie uwzględniający tego kryterium nie może być uznawany za ekwiwalent i nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Z definicji pojęcia "narzędzie" zawartej w encyklopedii PWN (Wydawnictwo Naukowe PWN SA z 2003 roku) wynika, że przez narzędzie należy rozumieć "przedmiot celowo ukształtowany z odpowiedniego materiału, służący do bezpośredniego oddziaływania w procesie pracy na przedmiot pracy". Z powyższej definicji wynika, że rowery nie mieszczą się w kategorii narzędzi. Natomiast zgodnie z definicją zamieszczoną w Słowniku Języka Polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN za "sprzęt" należy rozumieć "przedmiot użytkowy". Biorąc pod uwagę powyższą definicję w ocenie Naczelnika tut. Urzędu rower mieści się w kategorii sprzętu. A zatem ekwiwalenty wypłacane za używanie sprzętu stanowiącego własność pracownika, w tym rowerów, mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, wypłacane listonoszom przez Instytucję Pocztową ekwiwalenty za używanie rowerów do celów służbowych, jeżeli spełnione są warunki i zasady określone wyżej, mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj