Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-42-272/06/ZDB
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-42-272/06/ZDB
Data
2006.06.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochód z najmu
najem
odszkodowania
okoliczności
ryczałt ewidencjonowany
ryczałty
skutki podatkowe umowy
szczególne okoliczności gospodarcze
treść umowy
umowa
umowa dzierżawy
umowa najmu
zawarcie umowy


Pytanie podatnika
Wynająłem teren działki, na którym jedna z firm telekomunikacyjnych przeprowadzi kabel telefoniczny. Nie prowadzę pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie najmu lub dzierżawy i zamierzam uzyskane z tego tytułu przychody zgodnie z umową opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Mam wątpliwości w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, które powstały na tle ustalenia czy muszę zgłosić wybór opodatkowania uzyskanego przychodu w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, jeżeli wynajmowałem w 2006r. lokal stanowiący własność moją i brata i korzystałem z opodatkowania przychodu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, choć umowa najmu tego lokalu zakończyła się 31.01.2006r. ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8. poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28.04.2006r.

Ze złożonego wniosku z dnia 28.04.2006r. (uzupełnionego w dniu 17.05.2006r.) wynika, iż wynajął Pan teren działki, na którym jedna z firm telekomunikacyjnych przeprowadzi kabel telefoniczny. Nie prowadzi Pan pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie najmu lub dzierżawy i zamierza uzyskane z tego tytułu przychody zgodnie z umową opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Wątpliwości Pana w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego powstały na tle ustalenia czy musi Pan zgłosić wybór opodatkowania uzyskanego przychodu w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, jeżeli wynajmował już Pan w 2006r. lokal stanowiący własność Pana i brata i korzystał z opodatkowania przychodu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, choć umowa najmu tego lokalu zakończyła się 31.01.2006r.

Na podstawie art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Definicję dzierżawy zawiera art. 693 § 1 ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który przez umowę dzierżawy rozumie oddanie przez wydzierżawiającego dzierżawcy rzeczy do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Na podstawie § 3 przedłożonej do wniosku umowy z firmą telekomunikacyjną o udostępnienie nieruchomości w celu przeprowadzenia urządzeń łączności wynika, że z tytułu udostępnienia nieruchomości firma ta wypłaci jednorazowe odszkodowanie.

Po wykonaniu prac, udostępniony teren zostanie przywrócony do stanu pierwotnego. Zawartą umowę nie można określić umową dzierżawy, bowiem nie spełnia ona przesłanek zawartych w cytowanej powyżej definicji. Udostępnia Pan fragment nieruchomości na określony czas, ale wyłącznie w celu przeprowadzenia prac polegających na położeniu kabla telefonicznego doziemnego. Firma telekomunikacyjna nie będzie użytkowała terenu należącego do Pana i pobierała z tego tytułu pożytków. Uzyskana przez Pana kwota nie stanowi więc przychodu z dzierżawy. Nie mieści się również w pojęciu odszkodowań wypłaconych stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000r Nr 46, poz. 543 ze zm.). Została wypłacona w wyniku porozumienia zawartego między Panem, a firmą korzystającą z udostępnienia terenu.

W związku z tak ustalonym stanem faktycznym należy podkreślić, że otrzymana rekompensata (kwota) za udostępnienie nieruchomości dla potrzeb przeprowadzenia inwestycji, np. od firmy telekomunikacyjnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach wg obowiązującej skali podatkowej. Nie została bowiem wymieniona w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a.

Reasumując otrzymana kwota stanowić będzie przychód z innych źródeł zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym, który należy wykazać w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym kwota ta została wypłacona.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj