Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-26/29069/06/DP
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-26/29069/06/DP
Data
2006.06.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne


Słowa kluczowe
lombardy
marża
monety
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Podatnik prowadzący lombard ma prawo stosować procedurę opodatkowania VAT marży przy sprzedaży używanych złotych monet ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10.05.2006 r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, który złożony został w tutejszym urzędzie w dniu 15.05.2006 r. wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej obejmującej m.in. usługi lombardowe, Podatnik udziela osobom fizycznym pożyczek pod zastaw różnorodnych przedmiotów, m.in. są to używane złote monety np. dwudziestodolarówki, ruble, dukaty. Podatnik stwierdza, że nie skupuje monet, które mają wartość kolekcjonerską, numizmatyczną, archeologiczną lub etnograficzną. Monety te nie są przez Wnioskodawcę skupowane również jako złom złota, są kupowane w cenie złota i traktowane jako metal szlachetny. Sprzedawane są natomiast po cenie, która nie przekracza 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie. Podatnik stwierdza także, że monety te nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy, natomiast nadają się do dalszego użytku, a wiek ich rzadko przekracza 100 lat.

Przy sprzedaży powyższych towarów, które przeszły na własność prowadzącego lombard w wyniku nie spłacenia pożyczki w określonym terminie, Przedsiębiorca korzysta ze szczególnej procedury określonej w art. 120 ust. 4 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. opodatkowania marży.

W przedstawionym stanie faktycznym wystąpiono z zapytaniem dotyczącym możliwości opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży używanych złotych monet wyłącznie w zakresie uzyskanej marży.

Zdaniem Podatnika sprzedaż wyrobów używanych przejmowanych lub nabywanych od osób fizycznych korzysta na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług ze szczególnej procedury opodatkowania marży, gdyż zgodnie z powyższym przepisem, przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w punkcie 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne. Podatnik stwierdza również, że w związku z powyższym nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego związanego z nabyciem towarów używanych, jeżeli dostawa ich podlega opodatkowaniu marżą.

Art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w sytuacji nabywania przez podatnika w/w towarów, które podlegały opodatkowaniu marżą, w stosunku do tych towarów nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego - art. 120 ust. 19 w/w ustawy.

W przedstawionym stanie faktycznym niezbędnym jest stwierdzenie czym są używane monety, które skupuje Podatnik. Wychodząc od definicji zawartej w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w art. 120 ust. 1 pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne określone według stosownych kodów PCN, CN i PKWiU (bardzo ważnym elementem jest ustalenie przez Podatnika właściwego grupowania statystycznego dla dokonywanych dostaw towarów, o których mowa w przedmiotowym wniosku, które pozwoli na właściwe zastosowanie procedury opodatkowania marżą.)Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej (PCN 9705 00 00 0), (CN 9705 00 00), a także przedmioty kolekcjonerskie, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, tj. monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.

Mając na uwadze powyższe, skupowane przez Podatnika monety nie są towarami używanymi w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz przedmiotami kolekcjonerskimi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy.

Prawo skorzystania z procedury opodatkowania marżą tych towarów może być realizowane dopiero po zawiadomieniu na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania marżą. Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca w którym zawiadomił podatnik naczelnika urzędu skarbowego. Po tym okresie, jeżeli podatnik chce stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie (art. 120 ust. 13 w/w ustawy).

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj