Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/355/51/06/WO
z 26 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/355/51/06/WO
Data
2006.06.26



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
karnet
sport
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę należy zastosować przy sprzedaży karnetu, którym regulowana będzie należność zarówno za wejście na lodowisko jak też za wypożyczenie łyżew ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24. 04. 2006r. (data wpływu do urzędu 25. 04. 2006r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nie podziela poglądu przedstawionego przez Podatnika w złożonym wniosku.

W dniu 25. 04. 2006r. wpłynęło do tut. Organu pismo z dnia 24. 04. 2006r. dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

W powyższym wniosku przedstawiacie Państwo następujący stan faktyczny:
Jesteście Państwo zakładem budżetowym Gminy Miasta Łódź realizującym zadania z zakresu kultury fizycznej i sportu na rzecz mieszkańców Łodzi. Między innymi świadczycie usługi związane z rekreacją i sportem tzn. wejście na lodowisko (zakwalifikowane do PKWiU 92.61.10-00.00 i objęte stawką VAT w wysokości 7%) oraz usługi wypożyczania sprzętu sportowego np. buty z łyżwami (zakwalifikowane do PKWiU 71.40.14-00.00 i objęte stawką podatku VAT w wysokości 22%).

Dla usprawnienia i podniesienia atrakcyjności ślizgawek planujecie Państwo w najbliższym sezonie zimowym wprowadzić elektroniczną obsługę klientów. Usługa ta ma polegać na rozliczeniu należności za korzystanie ze ślizgawki z dokładnością do 1 minuty. Dodatkowo planujecie Państwo wprowadzić karnety upoważniające do wielokrotnego wejścia na ślizgawki oraz wypożyczenia łyżew w ramach wartości karnetu ,,również rozliczane w ten sam sposób.

W związku z powyższym wnosicie Państwo pytanie: jaką stawkę należy zastosować przy sprzedaży karnetu, którym regulowana będzie należność zarówno za wejście na lodowisko jak też za wypożyczenie łyżew.

Państwa zdaniem z uwagi na łączenie opłaty za usługi opodatkowane różnymi stawkami, należy przyjąć stawkę wyższą, ewentualnie zakwalifikować usługę łączną jako usługę związaną z rekreacją i ustalić dla niej 7% VAT (na wzór omawianego w prasie w ubiegłym roku przypadku zakupu okien z ich montażem).

W wyniku analizy zawartego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że przedstawione stanowisko nie jest słuszne.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Art. 41 ust. 2 stanowi, iż dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Do obowiązków dokonującego dostawy określonego towaru lub usług należy przyporządkowanie i zastosowanie właściwego symbolu PKWiU. Wysokość stawki uzależniona jest od podporządkowania konkretnej dostawie towaru lub usługi właściwego symbolu PKWiU. W odpowiedzi na Państwa pismo Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi poinformował, że wymienione w Państwa pismie usługi mieszczą się w następujących grupowaniach:- udostępnianie lodowiska na podstawie wykupionych karnetów PKWiU 92.61.10-00.00 ,,Usługi związane z działalnością stadionów i innych obiektów sportowych"- wypożyczanie sprzętu sportowego PKWiU 71.40.14-00.00 ,,Usługi dzierżawy lub wypożyczania sprzętu rekreacyjnego, rozrywkowego i sportowego", nie podał natomiast symbolu PKWiU dla usługi łącznej obejmującej wejście na lodowisko i wypożyczenie sprzętu sportowego.

Będziecie Państwo dokonywać sprzedaży karnetów zawierających pakiet usług obejmujących wejście na lodowisko i wypożyczenie łyżew, z których każda opodatkowana jest odpowiednio stawkami podatku VAT w wysokości 7% i 22%. W ocenie tut. Organu podatkowego fakt połączenia w karnet usług opodatkowanych różnymi stawkami nie stanowi przesłanki uzasadniającej zastosowanie stawki przyporządkowanej jednej z usług, bowiem tylko i wyłącznie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do niej określają właściwe stawki podatkowe stosowane do dostawy towarów lub przy świadczeniu usług. Wysokość stawek podatkowych nie może być natomiast regulowana w drodze interpretacji organu podatkowego czy uznania strony. Dlatego też, przy dokonaniu sprzedaży karnetu obejmującego pakiet usług obejmujących wejście na lodowisko i wypożyczenie sprzętu sportowego, należy stosować stawki podatku odrębnie dla poszczególnych elementów składowych karnetu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto zgodnie z art. 14b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj