Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-669/2005/US
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-669/2005/US
Data
2005.11.28



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
pojazdy specjalne
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem paliw silnikowych lub oleju napędowego do samochodów używanych przez niego do transportu wartości pieniężnych i przedmiotów wartościowych w ramach prowadzonej działalności.


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 06.10.2005r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 12.10.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność polegającą m.in. na transporcie wartości pieniężnych (zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997r. o ochronie osób i mienia). Do świadczenia powyższych usług Spółka wykorzystuje pojazdy, które są odpowiednio przystosowane do przewozu wartości pieniężnych i przedmiotów wartościowych (opancerzone nadwozie, wyposażenie w systemy zabezpieczenia przed ingerencją z zewnątrz, wyposażenie w sejfy, kasy pancerne, systemy alarmowe, urządzenia łączności) oraz spełniają wymagania określone przepisami ustawy o ochronie osób i mienia. Pojazdy te są wykorzystywane tylko i wyłącznie do tych celów, a w ich dowodzie rejestracyjnym widnieją wpisy potwierdzające przeznaczenie do transportowania wartości pieniężnych. Ponadto posiadają certyfikaty i ekspertyzy dokumentujące spełnienie wymagań ustawy o ochronie osób i mienia.

Zdaniem Strony przedmiotowe pojazdy spełniają warunki przepisu art. 86 ust. 4 i mogą być uznane za „bankowozy”, o których mowa w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik stoi na stanowisku, że przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem paliw silnikowych lub oleju napędowego do samochodów używanych przez niego do transportu wartości pieniężnych i przedmiotów wartościowych w ramach prowadzonej działalności.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.) Podatnikowi, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 powyższe prawo nie przysługuje w przypadku nabywania przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Jednakże zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy, ograniczenie wynikające z ust. 3 nie dotyczy m. in. pojazdów samochodowych wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy, będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym. Załącznik nr 9 „Wykaz przeznaczeń towarów specjalnych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 5” zawiera pod pozycją nr 2 „bankowóz”, przy czym wykaz dotyczy pojazdów specjalnych, spełniających warunki i wymagania techniczne określone dla przeznaczeń tych pojazdów, zawarte w odrębnych przepisach. Należy zaznaczyć, że załącznik ten zawiera wykaz przeznaczeń towarów specjalnych, a więc decydujące znaczenie, poza spełnieniem wymagań określonych w innych przepisach, ma funkcjonalny charakter powyższych pojazdów i ich wykorzystywanie do ściśle określonych czynności. Jednocześnie w ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108, poz. 908 ze zm.) pojazd specjalny został zdefiniowany w art. 2 pkt 36 jako „pojazd samochodowy (…) przeznaczony do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji”. Z kolei załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. z 2003r., Nr 192, poz. 1878 ze zm.), stanowiącego przepisy wykonawcze do wspominanej ustawy, zawiera w tabeli wymieniającej przeznaczenia pojazdów specjalnych pod pozycją nr 20 „bankowóz”. Zatem w świetle powyższych przepisów „bankowóz” stanowiący przedmiot zapytania, z uwagi na jego specjalistyczne wyposażenie, jest pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, a ponadto jego jedyną funkcją jest transport wartości pieniężnych. Spełnione są więc warunki dla pojazdów specjalnych, o przeznaczeniu wymienionym w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług, tak więc słuszne jest stanowisko Podatnika, iż przysługuje mu prawo do odliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa silnikowego lub oleju napędowego służącego do napędu „bankowozu”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj