Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-668/2005/US
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-668/2005/US
Data
2005.11.28



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
paliwo
prawo do odliczenia
wydanie zaświadczenia


Pytanie podatnika
Czy w okresie pomiędzy wejściem w życie przepisów wymagających uzyskanie zaświadczenia, a datą jego otrzymania, Podatnik miał prawo do odliczania podatku VAT od zakupionego do tych samochodów paliwa, ponieważ zaświadczenie tylko potwierdza spełnienia warunków przewidzianych ustawą?


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 11.10.2005r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 13.10.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujących od 22.08.2005r., zobowiązana była do przeprowadzenia badań technicznych posiadanych samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Stosowne zaświadczenie o spełnianiu przez samochód ustawowych wymogów Podatnik otrzymał dnia 24.09.2005r. Podatnik uważa, iż w okresie pomiędzy wejściem w życie przepisów wymagających uzyskanie zaświadczenia, a datą jego otrzymania, miał prawo do odliczania podatku VAT od zakupionego do tych samochodów paliwa, ponieważ zaświadczenie tylko potwierdza spełnienia warunków przewidzianych ustawą. Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), podatnikom nie przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.Natomiast w art. 86 ust. 4 wymienione zostały szczególne przypadki, których nie dotyczą przepisy ust. 3, a więc również i ograniczenie prawa do odliczania podatku naliczonego od nabywanego paliwa. Dla pewnych rodzajów pojazdów, wymienionych w pkt 1-4, spełnienie wymagań określonych w ustawie stwierdza się – zgodnie z art. 86 ust. 5 – na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, który musi zawierać adnotację o spełnieniu tych wymagań. W przedmiotowej sprawie pomimo, iż przepisy ustawy wyraźnie wskazują obowiązek uzyskania zaświadczenia, należy uznać prawo Podatnika do odliczania podatku naliczonego od paliwa zakupionego w okresie, kiedy jeszcze tego zaświadczenia nie posiadał. Istotne jest bowiem to, by z zaświadczenia wynikało uprawnienie, którego Podatnik dowodzi, tj., że pojazd należy do szczególnych przypadków określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4. Biorąc pod uwagę, iż takie potwierdzenie Podatnik uzyskał, uznaje się, że samo prawo do odliczenia przysługiwało mu już przed potwierdzeniem tego faktu.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe ograny podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj