Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-593/2005/US
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-593/2005/US
Data
2005.10.25



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
komis
marża
pojazdy
samochód osobowy
samochód używany


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży komisowej pojazdów przyjętych od osób fizycznych należy wystawić fakturę VAT- marża, na której znajdują się cena pojazdu jako zwolniona i kwota marży do opodatkowania?


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 22.07.2005r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 25.07.2005r., uzupełniony w dniu 30.09.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego we wniosku oraz uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność handlową, usługową oraz komis. Przy sprzedaży skuterów Podatnik nabywa od osób fizycznych używane pojazdy, a ich wartość ustalona na podstawie dostępnych cenników pojazdów używanych, stanowi część zapłaty za nowy pojazd. Podatnik uważa, że: „na fakturze wystawianej nabywcy pojazdu przyjętego w rozliczeniu, należy wykazać kwotę nabycia bez kwoty VAT, a różnicę między ceną zakupu a sprzedaży jako kwotę do opodatkowania podatkiem VAT”. W przypadku sprzedaży komisowej pojazdów przyjętych od osób fizycznych, zdaniem Strony, należy wystawić fakturę VAT- marża, na której znajdują się cena pojazdu jako zwolniona i kwota marży do opodatkowania.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że w myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), Podatnik, o którym mowa w art. 15, ma obowiązek wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W związku z powyższym, na fakturze wystawianej „nabywcy pojazdu przyjętego w rozliczeniu” Podatnik powinien wykazać cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności. Czynności wykonywane przez Podatnika polegające na sprzedaży pojazdów stanowią, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu. Nie ma znaczenia czy pojazd będący przedmiotem transakcji sprzedaży został uprzednio przyjęty w rozliczeniu czy też nie, a faktury w takim przypadku wystawia się zgodnie zasadami ogólnymi zawartymi w cytowanych powyżej przepisach art. 106, przy czym w myśl ust. 4 Podatnik może nie wystawiać faktury osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, o ile tego nie zażądają.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, przez sformułowanie zawarte w treści uzupełnienia do wniosku: „nabywca pojazdu przyjętego w rozliczeniu”, należy rozumieć każdego nabywcę pojazdu, który wcześniej został przyjęty od innej osoby.Natomiast w przypadku sprzedaży pojazdów nabytych uprzednio od osób fizycznych zastosowanie znajdują zasady opodatkowania marży uregulowane w przepisach art. 120. W myśl art. 120 ust. 4 ustawy, w przypadku podatników dokonujących dostawy towarów używanych nabytych uprzednio przez nich dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża, stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Towarami używanymi w rozumieniu przepisów art. 120 są ruchome dobra materialne, nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie.

Podstawę opodatkowania stanowi marża, pod warunkiem, że towary stanowiące przedmiot dostawy Podatnik nabył od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10, czyli:1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;4) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;5) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.W związku z faktem, iż skutery będące przedmiotem zapytania są nabywane przez Podatnika od osób fizycznych, należy stwierdzić, że podstawę opodatkowania stanowi marża. W takim przypadku, stosownie do § 9 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), Podatnik na wystawianych fakturach w miejsce oznaczenia „FAKTURA VAT” powinien zastosować oznaczenie „FAKTURA VAT marża”. Poza tym faktura powinna zawierać dane wymagane przez przepisy § 9 ust. 1 pkt 1-5 i 12 ww. rozporządzenia takie jak: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy (przy czym pamiętać należy, że faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać tych danych po stronie nabywcy - § 11 ust. 1 ww. rozporządzenia); dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury; nazwę towaru lub usługi; jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Ponadto zgodnie z art. 120 ust. 16 ustawy, Podatnik dokonujący dostaw na szczególnych zasadach określonych w art. 120 ust. 4 i 5 nie może oddzielnie wykazywać na wystawionych przez siebie fakturach podatku od dostaw towarów, w przypadku, gdy opodatkowaniu podlega marża. W konsekwencji podatek ten nie będzie mógł być przez nabywcę tych towarów odliczony. Stosowanie szczególnych zasad opodatkowania dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków nie zwalnia Podatnika z obowiązku prowadzenia stosownej ewidencji. Z przepisu art. 120 ust. 15 ustawy o VAT wynika, że jeżeli Podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4 i 5, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4 i 5, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży. Zatem brak jest podstaw do dokumentowania dostawy pojazdu w sposób wskazany przez Podatnika w zapytaniu, tj. wykazywanie w fakturze ceny pojazdu jako zwolnionej (w tym przypadku w ogóle nie mają zastosowania przepisy o zwolnieniu z opodatkowania) i kwoty marży do opodatkowania. Jak już wyżej wspomniano, na fakturze winna być tylko, oprócz innych wymaganych danych, kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażona cyframi i słownie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj