Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-574/2005/US
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-574/2005/US
Data
2005.10.18



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
pojazd nienormatywny
pojazd samochodowy
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od paliwa nabywanego do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony i zarazem niespełniających warunków art. 86 ust. 4?


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem (sygn. DN/NE/5462/05) z dnia 26.09.2005r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 04.10.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w ewidencji środków trwałych posiada samochody o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony. Niektóre z tych samochodów posiadają zaświadczenia wydane przez stacje kontroli pojazdów, że spełniają wymagania określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 i 4. Podatnik stoi na stanowisku, że ma prawo do odliczania podatku naliczonego od nabywanego paliwa do napędu wszystkich samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony, a więc również do tych, które nie spełniają wymogów art. 86 ust. 4 i w związku z tym nie posiadają stosownego zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów.Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), wyłączenie prawa do odliczania podatku naliczonego dotyczy paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Z kolei przepisy art. 86 ust. 3 wskazują na pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Powyższy przepis dotyczy więc pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej bądź równej 3,5 tony. Zatem ograniczenie prawa do odliczania podatku naliczonego od nabywanego paliwa dotyczy paliwa wykorzystywanego zarówno do napędu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5 tony jak i równej 3,5 tony. Ograniczenie to nie ma zastosowania wówczas, gdy pojazd spełnia warunki ust. 4 art. 86 potwierdzone stosownym zaświadczeniem. Nieprawidłowe jest jednak twierdzenie Podatnika, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od paliwa nabywanego do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony i zarazem niespełniających warunków art. 86 ust. 4.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe ograny podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj