Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
U.S.31/DF/415/71/2006
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.31/DF/415/71/2006
Data
2006.06.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
małżonek
rachunek oszczędnościowo-kredytowy


Pytanie podatnika
Czy dopisując męża do rachunku nie będzie potrzeby zwrotu odliczanego dotychczas podatku z tytułu oszczędzania w "Kasie Mieszkaniowej" i nie będzie utraty prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w "Kasie Mieszkaniowej"?


Pismem z dnia 15.03.2006r., które wpłynęło do tutejszego Organu podatkowego w dniu 16.03.2006r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. We wniosku odwołała się Pani do następującego stanu faktycznego:

Jest Pani posiadaczką rachunku oszczędnościowo - kredytowego w kasie mieszkaniowej od 24 stycznia 2000r.. Umowa została przedłużona w 2001 roku do końca czerwca 2006 roku. W 2006 roku zamierza Pani dopisać do ww. rachunku męża. Wycofane oszczędności z rachunku oszczędnościowo - kredytowego w kasie mieszkaniowej po umownym okresie oszczędzania, tzn. w 2006 roku) zamierzają Państwo przeznaczyć, zgodnie z umową, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez Pani męża, na zakup lokalu mieszkalnego od developera w 2001roku. Jednocześnie informuje Pani, że :

- związek małżeński zawarli Państwo we wrześniu 2003r.- czyli w trakcie trwania umowy kredytowej w kasie mieszkaniowej ( nie sporządzali Państwo umowy o rozdzielczości majątkowej )mąż nabył mieszkanie ( i prawa do ulgi ) w 2001r.,umowę w kasie mieszkaniowej podpisała Pani w 2000 roku i od tego czasu korzystała z odliczeń od podatku.Mając na uwadze wymieniony stan faktyczny wnosi Pani o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie :" Czy dopisując męża do ww. rachunku nie będzie potrzeby zwrotu odliczanego dotychczas przez Panią podatku z tytułu oszczędzania w "Kasie Mieszkaniowej" i nie utracą Państwo prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w "Kasie Mieszkaniowej".

Zdaniem Pani dopisując męża do rachunku oszczędnościowo- kredytowego w "Kasie Mieszkaniowej" którego jest Pani posiadaczką , nie będzie Pani zwracała kwot poprzednio odliczonych z tego tytułu i nie utraci Pani prawa do dalszego odliczania z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej wpłaconych kwot.

Odliczenie z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w banku prowadzącym kasę mieszkaniową z dniem 1 stycznia 2002r. zostało wykreślone z katalogu ulg podatkowych. Jednak na mocy art. 4 ust.3 ustawy listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z poźn. zm.) podatnikom , którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art.27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r.( tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z art. 6 ust.1 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis art. 27a ust.13 w.c. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

W myśl art. 27 a ust.13 pkt 4 tej ustawy, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu ( przychodu) lub podatku z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do dochodu ( przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniała ta okoliczność, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Katalog celów mieszkaniowych ,na które podatnik może przeznaczyć oszczędności systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ( Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz.1070 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy m.in. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na nabycie lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość.

Zgodnie z art. 15 ust.1 wymienionej ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego , jeżeli stosunki majątkowe między małżonkami podlegają wspólności ustawowej, środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo kredytowym należą do obojga małżonków, niezależnie od pochodzenia tych środków oraz od tego, które z nich jest posiadaczem rachunku. Przepis ten nie narusza uprawnienia każdego z małżonków do żądania zwrotu części środków pochodzącej z jego majątku odrębnego.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz wyżej cytowane przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bemowo stwierdza, iż dopisując męża do rachunku oszczędnościowo - kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, a po zakończonym określonym w umowie okresie oszczędzania wycofane oszczędności przeznaczą Państwo na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez Pani męża za zakup mieszkania od developera , spełnia Pani warunki określone powyżej, a tym samym nie zwraca Pani kwot podatku odliczonych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej . Ponadto nadal przysługuje Państwu prawo do korzystania z odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo- kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych po 31 grudnia 2001r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj