Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IB/415-33/06
z 24 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IB/415-33/06
Data
2006.07.24



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
cudzoziemiec
kontrakt menedżerski
obowiązek płatnika


Pytanie podatnika
Dotyczy sposobu opodatkowania kontraktu memedżerskiego zawartego z obywatelem Niemiec.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08.05.2006 r. (data wpływu do Urzędu 08.06.2006 r.)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza podpisać umowę - kontrakt menedżerski z obywatelem Niemiec.W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem o sposób opodatkowania wynagrodzeń wypłaconych z tego tytułu.

Zgodnie z art.3 ust.2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz innych dochodów osiągniętych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 4 a ww. ustawy przepisy art. 3 ust. 2 a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Stosownie do przepisu art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 7, stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, określonej w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Sposób opodatkowania w/w przychodu u osób na których ciąży ograniczony obowiązek podatkowy określa przepis art. 29 ust. 1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy, który stanowi, że podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2 a, przychodów: z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 % przychodu. Zgodnie z art. 29 ust. 2 w/w ustawy przepis art. 29 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej (certyfikat rezydencji).

Na podstawie art. 41 ust. 4 oraz art. 42 ust. 1 i 2 ustawy, płatnicy dokonują wypłat należności z tytułów określonych w art. 29, zobowiązani są pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat i przekazywać kwoty pobranego podatku w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, składając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru /PIT-8 A/.

W terminie do końca lutego roku następnego po roku podatkowym (z zastrzeżeniem ust. 4 art. 42) płatnicy o których mowa wyżej obowiązani są przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości przychodu, sporządzone według ustalonego wzoru /IFT-1/IFT-1R/, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządził i przekazał informacje w trybie przewidzianym w ust. 4.

W tym stanie prawnym stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać - za nieprawidłowe. Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2006 r. Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14 b § 5 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj