Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gnieźnie
N-DOFN/415/5/06
z 12 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
N-DOFN/415/5/06
Data
2006.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Gnieźnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez spółdzielnie rolnicze


Słowa kluczowe
odprawy


Pytanie podatnika
Czy wypłata członkowi RSP odprawy emertalno-rentowej tworzonej z odpisu podziału dochodu ogólnego (kwota na fundusz odpraw jest wydzielona z podziału dochodu i zatwierdzona przez Walne Zgromadzenie Członków) podlega opodatkowaniu wedłu zasad ogólnych tj. 19% przychodu, czy z uwzględnieniem procentowego wskaźnika w jakim pozostawał dochód z działalności pozarolniczej do ogólnego dochodu spółdzielni?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna przeznaczyła część dochodu podzielnego na utworzenie funduszu odpraw emerytalno-rentowych, wypłacanych następnie swoim członkom. Struktura przychodów Spóldzielni za rok 2005, w której jedynie 1,12% przychodów pochodzi z działalności pozarolniczej, potwierdza jej typowo rolniczy charakter. Zdaniem Wnioskodawcy wypłacane odprawy emerytalno-rentowe w części pochodzącej z dochodów z działalności rolniczej powinny być wyłączone z podstawy opodatkowania i w konsekwencji opodatkowane zgodnie z art. 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, dokonując oceny zaprezentowanego stanowiska zważył, co następuje:

Zgodnie z art.12 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną uważa się wszelkie przychody, o których mowa w art. 11, uzyskane przez członka spółdzielni lub jego domownika z tytułu wkładu pracy oraz innych tytułów przewidzianych w statucie spółdzielni, po wyłączeniu z tych przychodów udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni z tytułu działalności rolniczej, z wyjątkiem polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej. Przychodami, o których mowa w art.11 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej wynagradzani są za pracę w formie udziału w dochodzie podzielnym stosownie do wkładu ich pracy (art. 158 par. 1 Prawa spóldzielczego). Statut spółdzielni powinien określać jednostkę stanowiącą miernik oceny wkładu pracy członków (tzw. dniówki obrachunkowe). Szczegółowe zasady oceny wkładu pracy dla określenia udziału członków w dochodzie podzielnym ustala walne zgromadzenie, uwzględniając warunki pracy, potrzebne kwalifikacje oraz odpowiedzialność z tytułu powierzonej funkcji. Podział dochodu podzielnego następuje w ciągu miesiąca po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego danego roku obrotowego. Na poczet podziału dochodu spółdzielnia może wypłacać członkom i domownikom zaliczki według zasad ustalonych w statucie (art. 171 par. 3 Prawa spółdzielczego).

W przedmiotowej sprawie źródłem finansowania funduszu jest dochód podzielny, dlatego wypłaty z tego funduszu na rzecz członków należy traktować na równi z podziałem dochodu podzielnego. Do opodatkowania dochodów uzyskanych przez członków z tego funduszu powinny być zatem stosowane takie same zasady, jak w stosunku do wypłat dniówek obrachunkowych w danym roku podatkowym. Zgodnie z art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) dla obliczenia wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych do opodatkowania przyjmuje się ich część ustaloną w takim stosunku procentowym, w jakim pozostawał w roku poprzedzającym rok podatkowy udział dochodu zwolnionego od podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1993 r., Nr 106, poz. 482 ze zm.), w ogólnej kwocie wypłat dniówek obrachunkowych, pomniejszoną o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b), obliczonych od przychodu podlegającego opodatkowaniu. Jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy nie wystąpił dochód określony w zdaniu poprzednim, płatnicy, o których mowa w ust. 1 nie potrącają w roku podatkowym zaliczek na podatek dochodowy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj