Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PDII415/1/14/2006
z 11 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/1/14/2006
Data
2006.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przysądzonego Pani jako wierzycielce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 08.02.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, tj. czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przysądzonego Pani jako wierzycielce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 08.02.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 17.02.2006 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 24.02.2006 r.(data wpływu 27.02.2006 r.).
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że w dniu 24.05.2001 r. dokonała Pani sprzedaży lokalu mieszkalnego. Sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego zwolniona była z opodatkowania, gdyż lokal ten nabyty został za "mienie zaburzańskie". Ponieważ kupujący nie dokonali zapłaty za nabyty lokal mieszkalny, postanowieniem sądu nadana została klauzula wykonalności tytułowi egzekucyjnemu w postaci aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży wspomnianego lokalu mieszkalnego. Dłużnicy bezskutecznie próbowali pozbawić Panią wykonalności aktu notarialnego, unikając zapłaty za nabytą nieruchomość. W tym czasie, nie uiszczając zapłaty, kupujący nabyli inny lokal mieszkalny, z którego następnie przeprowadzona została skutecznie egzekucja wierzycielki. W wyniku prowadzonej egzekucji, na mocy postanowienia sądu z dnia 28.06.2004 r., została przysądzona na Pani rzecz własność nabytego przez kupujących innego lokalu mieszkalnego. W dniu 30.01.2006 r. dokonała Pani sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego na mocy postanowienia sądu z dnia 28.06.2004 r.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraziła Pani opinię, że uzyskana cena ze sprzedaży w dniu 30.01.2006 r. lokalu mieszkalnego jest faktycznie odzyskaniem części należności przypadającej od kupujących tytułem zapłaty za sprzedaż lokalu mieszkalnego w dniu 24.05.2001 r. Bezsporna jest z kolei okoliczność, że przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego dokonanej w dniu 24.05.2001 r., podlegała zwolnieniu z opodatkowania. Tym samym przychód uzyskany z dokonanej w dniu 30.01.2006 r. sprzedaży lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż jest jedynie odzyskaniem części kwoty podlegającej zwolnieniu z opodatkowania.
Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy zważył, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz z prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
W myśl przepisu art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)- c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych nie są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku, gdy odpłatne zbycie nastąpiło po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanych nieruchomości i praw majątkowych lub wybudowanie budynku. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie modyfikuje pojęcia "nabycie"na własne potrzeby, nie określa szczególnych sposobów nabycia i nie przewiduje żadnych wyjątków od jego językowego rozumienia. Dlatego też należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie w sensie potocznym.
Mając na względzie opisany stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że odpłatne zbycie przez Panią w 2006 r. przedmiotowego lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż dokonane zostało przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, w sytuacji gdy nabycie nastąpiło przez wierzyciela w drodze egzekucji, nie został wymieniony w katalogu zwolnień, o których mowa w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego uzyskany przez Panią przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym stanowisko Pani w przedstawionej sprawie, zawarte we wniosku z dnia 08.02.2006 r. jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w złożonym piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia, tj. według stanu prawnego na dzień 30.01.2006 r.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia - stosownie do art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj