Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PDII415/1/44/06
z 12 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/1/44/06
Data
2006.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kasa mieszkaniowa
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Czy fakt podpisania po terminie, tj. w dniu 31.03.2004 r., aneksu do umowy w sprawie przedłużenia okresu oszczędzania w kasie mieszkaniowej uprawnia do skorzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wpłat dokonanych w latach 2003, 2004, 2005 i 2006 ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Pana - przedstawione we wniosku z dnia 07.04.2006 r., który wpłynął w dniu 14.04.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia, czy fakt podpisania po terminie, tj. w dniu 31.03.2004 r., aneksu do umowy w sprawie przedłużenia okresu oszczędzania w kasie mieszkaniowej uprawnia do skorzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wpłat dokonanych w latach 2003, 2004, 2005 i 2006 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 14.04.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że w dniu 16.12.1999 r. zawarł Pan umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową na okres 36 miesięcy do dnia 16.12.2002 r. W związku z ponoszeniem wydatków z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej korzystał Pan, w okresie trwania umowy, z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych. W kolejnych latach, pomimo dokonywania wpłat do kasy mieszkaniowej, nie korzystał Pan z ulgi w podatku dochodowym. Dnia 31.03.2004 r. podpisane zostały dwa aneksy do umowy z dnia 16.12.1999 r. o kredyt kontraktowy. Na podstawie jednego aneksu zmieniona została wartość wpłat, natomiast drugim aneksem przedłużony został do dnia 16.12.2007 r. okres oszczędzania w kasie mieszkaniowej, określony we wspomnianej umowie. Jednocześnie we wniosku wskazał Pan, że obecnie zamierza nabyć lokal mieszkalny, w związku z tym zmuszony jest skrócić (przedłużony aneksem) okres oszczędzania na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażono opinię, że przysługuje Panu ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych przez cały okres ponoszenia wydatków z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.
Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy zważył co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Stosownie do przepisu art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Z treści powołanych przepisów jednoznacznie wynika, że odliczenie przysługuje tylko w sytuacji ponoszenia wydatków z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Aneks do umowy, w sprawie wydłużenia okresu oszczędzania zawarty został przez Pana w dniu 31.03.2004 r., zatem termin dalszego oszczędzania w kasie mieszkaniowej został określony po dniu 1 stycznia 2002 r.
Mając na względzie opisany stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że wpłaty z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej dokonane przez Pana po dniu 16.12.2002 r., tj. po upływie terminu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r., nie podlegają odliczeniu od podatku dochodowego na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.
Tym samym stanowisko Pana w przedstawionej sprawie, zaprezentowane we wniosku z dnia 07.04.2006 r., jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w roku podatkowym, w którym zaistniało zdarzenie, tj. w stanie prawnym obowiązującym w latach 2003-2005 oraz w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia, gdyż z treści wniosku wynika, że pytanie dotyczy również zdarzeń przyszłych.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia - stosownie do art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj