Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/67/06/1
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/67/06/1
Data
2006.05.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
prokuratura
sądy
tłumacz
usługi tłumaczenia
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Jaki przyjąć sposób naliczania podatku VAT przy wykonywaniu usług tłumacza przysięgłego?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 26.04.2006 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej określenia sposobu naliczania podatku VAT w przypadku gdy tłumacz przysięgły będący podatnikiem VAT świadczy usługę na rzecz sądu i prokuratury - postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 26.04.2006 r. Podatnik wystąpił do tut. organu z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.W opisanym we wniosku stanie faktycznym, przedmiotem zapytania podatnika jest kwestia określenia sposobu naliczania podatku VAT w przypadku gdy tłumacz przysięgły będący podatnikiem VAT świadczy usługę na rzecz sądu i prokuratury.Wraz z zapytaniem, Podatnik przedstawił własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, zgodnie z którym "...tłumacz będący podatnikiem VAT powinien doliczać tytułem tego podatku 22% do wynagrodzenia przewidzianego za tłumaczenie wykonane na zlecenie sądu lub prokuratury..."

Dokonując analizy złożonego wniosku, tut. organ podatkowy uznał, iż wątpliwości Podatnika dotyczą sposobu ustalenia obrotu stanowiącego podstawę opodatkowania z tytułu świadczenia usług na rzecz Sądu lub Prokuratury.Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy zważył co następuje:Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.W myśl powyższego, ustalona stosownym postanowieniem sądu czy prokuratora kwota wynagrodzenia przewidzianego za tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego na zlecenie organów wymiaru sprawiedliwości zawiera kwotę podatku VAT (kwota wynagrodzenia tłumacza przysięgłego jest kwotą brutto).Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowił jak w sentencji.Jednocześnie tut. organ informuje, iż wniosek strony w części dotyczącej określenia rodzaju dokumentów potwierdzających wykonanie usług, będącego podatnikiem podatku VAT tłumacza przysięgłego, na rzecz Sądu lub Prokuratury - został załatwiony odrębnym postanowieniem.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w dniu wystąpienia z wnioskiem o interpretację, zmiana którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj