Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żurominie
1445/PD/415-1/06
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1445/PD/415-1/06
Data
2006.07.31



Autor
Urząd Skarbowy w Żurominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
program pomocowy
środki pomocowe
umowa o pracę
wynagrodzenie za pracę
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
1.Czy w przypadku otrzymywania wynagrodzenia finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet krajowy można zastosować zwolnienie przedmiotowe na podstawie art. 21 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r.?2. Jeśli tak, to czy dochody te w całości będą podlegać zwolnieniu, czy w procencie odpowiadającym dofinansowaniu ze środków programu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity .Dz.U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymywanego wynagrodzenia finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet krajowy w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rozwój Zasobów Ludzkich”

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żurominie postanawia

uznać stanowisko przedstawione w złożonym wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 25.05.2006r., który wpłynął do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 29.05.2006r. wystąpiła Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:bierze Pani udział w projekcie współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rozwój Zasobów Ludzkich”. Projekt ten jest w 100% dofinansowany z Sektorowego Programu Operacyjnego, w którym środki finansowe pochodzą w 78,57 % z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 21,43 % z budżetu krajowego. Projekt ten ma na celu wypracowanie innowacyjnych metod współdziałania agencji zatrudnienia i powiatowych urzędów pracy w zakresie pozyskiwania ofert zatrudnienia. Firma, w której jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę, bezpośrednio realizuje Projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.Pismem z dnia 17.07.2006r. (data wpływu do Urzędu 18.07.2006r.) uzupełniła Pani wniosek o informację dotyczącą charakteru Pani pracy i zakresu obowiązków na zajmowanym stanowisku. Do pisma dołączyła Pani kopię umowy o pracę zawartą w dniu 12.05.2006r. z Firmą. Z umowy wynika, iż powierzono Pani obowiązki Office manager, a do Pani obowiązków w ramach wykonywanej na rzecz Pracodawcy pracy należy : koordynacja pracy biura , obsługa administracyjna i sekretarska, pomoc przy realizacji projektów rekrutacyjnych, właściwa organizacja stanowiska pracy i przestrzeganie dyscypliny pracy, przepisów bhp i przeciwpożarowych. Z § 4 pkt 4 umowy wynika, iż pracownik został poinformowany, że jego pensja jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pytanie podatnika : 1.Czy w tym przypadku można zastosować zwolnienie przedmiotowe na podstawie art. 21 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r.?2. Jeśli tak, to czy dochody te w całości będą podlegać zwolnieniu, czy w procencie odpowiadającym dofinansowaniu ze środków programu?

Stanowisko podatnika: Dochody te będą podlegać w całości zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust.1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żurominie biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez podatniczkę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia udziela następującej interpretacji:

Stosownie do postanowień art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy;zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca– bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. ;

Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym przepisie może być zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki, tj.:

  1. środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w analizowanym przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie,
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Ze zwolnienia korzystają zatem dochody uzyskane przez osoby, które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy, tj. podmiotem, który pierwszy otrzymał środki bezzwrotnej pomocy, również w przypadku, gdy otrzymał je za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków, a przedmiot tej umowy służy bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego.

Co do zasady, kwoty wynagrodzenia z tytułu czynności wykonywanych w ramach i w celu bezpośredniej realizacji zadań finansowanych ze środków spełniających wymagania lit. a) powyższego przepisu, będą korzystały ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . Zwolnienie dotyczy wyłącznie kwot dochodów finansowanych z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a więc jeśli z tej pomocy pochodzi 78,57 % środków na ten program, to w takiej proporcji przychody są zwolnione.

Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest wykazanie, że zadania powierzone przez pracodawcę konkretnemu pracownikowi bezpośrednio służą realizacji projektu oraz, że zapłata za wykonanie tych zadań pochodzi ze środków pomocowych. Zwolnienie ma zastosowanie jedynie w odniesieniu do osób wykonujących czynności o charakterze merytorycznym, a nie ma zastosowania do czynności o charakterze pomocniczym. Za czynności o charakterze merytorycznym uznać należy wykonywane w ramach danego programu czynności dotyczące jego treści, przedmiotu, nie zaś strony formalnej, zewnętrznej. Te ostatnie potraktować należy jako czynności o charakterze pomocniczym, które ze swej istoty mają jedynie wspomagać realizację programu, tj. są to czynności dodatkowe, niesamodzielne, posiłkowe, służące jako pomoc czy ułatwienie, pozostające w związku z tym programem. Zatem rozróżnienie czynności merytorycznych i pomocniczych powinno być dokonywane w oparciu o ich związek z konkretnym programem, który niewątpliwie występuje w odniesieniu do obydwu rodzajów czynności, jednak w pierwszym przypadku jest to związek bezpośredni, w drugim zaś pośredni. Zakres prac służących realizacji programu, wykonywanych przez pracownika winien być szczegółowo i wyraźnie określony w zawartych z tymi osobami przez bezpośredniego beneficjenta umowach o pracę lub innych umowach o podobnym charakterze.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i z załączonej umowy o pracę wynika, iż w ramach umowy z pracodawcą wykonuje Pani prace o charakterze pomocniczym: koordynacja pracy biura, obsługa administracyjna i sekretarska oraz pomoc przy realizacji projektów rekrutacyjnych. Z materiałów przedstawionych przez Stronę nie wynika, na czym polegają czynności w wykonywaniu przez Panią obowiązków w ramach pomocy przy realizacji projektów rekrutacyjnych (czy są to czynności merytoryczne związane z realizacją projektu) oraz za jakie czynności i w jakiej części Pani wynagrodzenie jest finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.Naczelnik tutejszego Urzędu stoi na stanowisku, iż skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia nie jest możliwe w sytuacji, gdy z pracownikiem wykonującym zadania finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej nie są zawierane osobne umowy o świadczenie pracy lub umowy cywilnoprawne o podobnym charakterze w zakresie realizacji zadań, na które została przeznaczona ta pomoc.W przeciwnym razie nie jest możliwe spełnienie kryteriów koniecznych do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia, a w szczególności wykazanie, że wynagrodzenie za wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy (beneficjenta pomocy) pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy.

Z powyższego wynika, iż dochody uzyskiwane na podstawie umowy o pracę zawarte z podmiotem, który otrzymał bezzwrotną pomoc, a której przedmiotem nie jest bezpośrednia realizacja celu programu, nie spełnia przesłanki do zastosowania przepisu art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem uzyskane przez Panią dochody z tytułu zawartej umowy o pracę nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żurominie stwierdza, że stanowisko Pani dotyczące zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów wypłacanych ze środków bezzwrotnej pomocy pochodzących ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jeżeli nie realizuje Pani bezpośrednio celu programu, nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj