Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pajęcznie
US III/443-E/07/06/O
z 12 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US III/443-E/07/06/O
Data
2006.06.12



Autor
Urząd Skarbowy w Pajęcznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
marża
metoda marżowa
samochód
towar używany


Pytanie podatnika
Jakie warunki muszą być spełnione aby wystawić fakturę VAT marża w przypadku sprzedaży samochodów ciężarowych i przyczep kempingowych ?


Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4, art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.03.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pajęcznie uznaje stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku - za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatniczka sprowadza używane samochody ciężarowe oraz używane przyczepy kempingowe z krajów Unii Europejskiej a w szczególności z Holandii. Na potwierdzenie przedmiotowych zakupów wystawiane są przez kontarhentów zagranicznych, jak wskazuje podatniczka, faktury na których wyszczególnione jest ujęcie podatku VAT w systemie marży.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:Ustawą z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wprowadzono do polskiego prawa podatkowego szczególne procedury w zakresie dostawy m.in. towarów używanych.

Szczególna procedura stosowana przy dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków polega na opodatkowaniu wyłącznie marży.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT marżę stanowi różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Dla potrzeb szczególnej procedury rozliczania podatku VAT, tj. marży, towary używane zostały zdefiniowane w art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy jako: ruchome dobra materialne nadające się do dalszego uzytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.

Zatem opodatkowanie w systemie marży ograniczone jest do pewnej kategorii towarów używanych, a mianowicie do tych towarów używanych, które podatnik nabył uprzednio w celu ich odsprzedaży. Istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte.

Zgodnie z art. 120 ust. 10 ustawy o VAT opodatkowanie marży możliwe jest w sytuacji gdy towary używane zostały nabyte od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  2. podatników o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku - przedmiotowo - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub - podmiotowo z uwagi na status dostawcy będącego drobnym przedsiębiorcą korzystającym ze zwolnienia;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana w systemie marży;
  4. podatników podatku od wartości dadanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacją zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dadanej w systemie marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Szczególna procedura będzie zatem miała zastosowanie w tych wszystkich przypadkach, w których podmiot dokonujący dostawy towarów uzywanych nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Mając na uwadze powyższe, w przypadku gdy podatnik podatku VAT czynny dokonuje dostawy uzywanych środków transportu nabytych przez niego na terytorium kraju, będących towarami używanymi w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest marża, gdy ww. towary zakupione są od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.

Opisując w złożonym zapytaniu stan faktyczny podatniczka stwierdziła"... potwierdzeniem moich zakupów są wystawione przez kontrahentów zagranicznych faktury. Na fakturach tych wyszczególnione jest ujęcie podatku VAT w systemie marży".

Należy podkreślić, że to na podatniku ciąży obowiązek dokonania analizy terści otrzymanej faktury.

Zatem, biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny, a także przytoczone przepisy prawa podatkowego, stanowisko zaprezentowane przez podatniczkę w rozpatrywanym wniosku należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu skarbowego w Pajęcznie informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego udzielana jest wg stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania i wyłącznie w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny. Oznacza to, że w przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie, a także okoliczności stanu faktycznego - informacja ta nie będzie mieć zastosowania.

Jednoczśnie tut. organ podatkowy wskazuje, że odsprzedając towary używane, przy zastosowaniu szczególnej procedury wynikającej z powołanego art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z par. 9 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wstawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), podatnik wystawia fakturę VAT marża. W przypadku, gdy opodatkowaniu podlega marża, podatnik o którym mowa w ust. 4 i 5, nie może oddzielnie wykazać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zadrzenia.

Zgodnie z art. 14b par. 1 i par.2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj