Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-30/PIT/06
z 3 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-30/PIT/06
Data
2006.08.03



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
płatnik
stypendium naukowe


Pytanie podatnika
Czy zakład pracy jest zobowiązany do odprowadzania od wypłacanego stypendium zaliczki na podatek dochodowy (wyliczonej zgodnie ze skalą podatkową), a po zakończeniu roku podatkowego do wystawienia PIT-11/8B ?


W dniu 9 maja 2006r. Płatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zamierza fundować stypendia studentom uczelni wyższych na kierunkach przydatnych w przyszłości dla Spółki. Ze studentami będą zawierane umowy określające czas fundowania przez Wnioskodawcę stypendiów w określonej wysokości oraz okres, jaki studenci z którymi zawarto umowy, będą zobowiązani do przepracowania z tego tytułu w Spółce, po ukończeniu uczelni.

W związku ze stanem faktycznym opisanym powyżej, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy zakład pracy jest zobowiązany do odprowadzania od wypłacanych stypendiów zaliczki na podatek dochodowy, zgodnie ze skalą podatkową, a po zakończeniu roku podatkowego do wystawienia PIT-11/8B?

W ocenie Wnioskodawcy, na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od wypłacanych przez zakład pracy stypendiów, Spółka jest obowiązana odprowadzać, zgodnie z art. 32 ust. 1-1c, zaliczki na podatek dochodowy, w oparciu o skalę podatkową. Wnioskująca podnosi, iż w związku z faktem, że stypendia są dochodami z innych źródeł, których nie można wykazać w PIT-8S, a Spółka nie jest płatnikiem wymienionym w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy, winna do końca lutego roku następującego po roku podatkowym wystawić

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Równocześnie, podnieść należy, iż w ustawie podatkowej funkcjonuje katalog zwolnień przedmiotowych, stanowiących odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania. Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 39 wskazanej ustawy wolne od podatku dochodowego są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Stosownie zaś do art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy podatkowej wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, z zastrzeżeniem ust. 10.

Tutejszy organ podatkowy pragnie jednak podkreślić, iż w przedstawionym przez Wnioskującą stanie faktycznym przywołane powyżej przepisy art. 21 ust. 1 ustawy podatkowej nie znajdują zastosowania.

Pierwszy ze wskazanych przepisów odnosi się do stypendiów, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania - co nie ma miejsca w przedmiotowej sprawie.

Wnioskodawca nie spełnia też warunków zwolnienia przewidzianych w art. 21 ust. 1 pkt 40b, bowiem przepis ten normuje sytuacje, w których wysokość i zasady udzielania stypendium są określone w uchwale jednostek samorządu terytorialnego, bądź stypendium jest przyznawane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy podatkowej, do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne - od wypłacanych przez nie stypendiów.

Na podstawie art. 35 ust. 3 cytowanej ustawy podatkowej, zaliczki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1c, z tym że w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty.

Wskazać również należy, iż w myśl art. 35 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za stypendia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, uważa się w szczególności stypendia przyznawane uczestnikom studiów doktoranckich, stypendia naukowe, stypendia i inne należności otrzymywane przez osoby kierowane za granicę w celach naukowych, dydaktycznych lub szkoleniowych, stypendia za rozwiązywanie zadań badawczych i wdrożeniowych oraz przyznawane studentom studiów dziennych stypendia za wyniki w nauce i stypendia ministra za osiągnięcia w nauce.

Stosując wykładnię językową, jako podstawową regułę interpretacyjną tekstów prawnych, stwierdzić należy, iż przywołany przepis nie generuje katalogu zamkniętego świadczeń, uznawanych przez ustawodawcę za stypendia. Użyte przez prawodawcę sformułowanie "w szczególności" to tyle, co "szczególnie, osobliwie, zwłaszcza" (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 2003).

Jednocześnie, za stypendium uznać należy okresową pomoc finansową z funduszów państwowych, społecznych lub prywatnych, głównie dla studentów, uczniów, pracowników nauki i artystów (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 2003).

Natomiast stypendium fundowanym będzie stypendium przyznawane studentom przez zakład pracy, zobowiązujące ich do kilkuletniej pracy w tym zakładzie po ukończeniu studiów (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 2003).

Z kolei art. 38 ust. 1 wskazanej ustawy wskazuje, iż płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (...).

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy podatkowej, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, (...) - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5.(...).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zamierza fundować stypendia dla studentów z kierunków przydatnych w przyszłości dla Spółki.

Mając na względzie przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stypendia fundowane przez Wnioskodawcę, stanowią dla otrzymującego stypendium, przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z woli ustawodawcy, na podmiotach wypłacających stypendia (stypendia fundowane) spoczywają obowiązki płatnika, które sprowadzają się do obliczania, pobierania i odprowadzania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, od dokonywanych wypłat.

Zatem, Płatnik pobiera od wypłaconych świadczeń (w tym przypadku od fundowanych stypendiów) podatek dochodowy, obliczony według skali podatkowej (art. 32 ust 1 ustawy), składając jednocześnie stosowną deklarację miesięczną (PIT-4). Ponadto, Płatnik ma obowiązek w myśl art. 39 ust. 1 ustawy podatkowej, sporządzenia we wskazanym terminie informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11/8B).

Jednocześnie, organ podatkowy pragnie podkreślić, iż Płatnik obliczoną zgodnie z obowiązującą skalą podatkową zaliczkę na podatek dochodowy, w myśl przepisu art. 32 ust. 3 ustawy, zmniejsza o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali. Przesłanką zmniejszenia kwoty zaliczki jest jednak złożenie płatnikowi przed pierwszą wypłatą świadczenia w roku podatkowym oświadczenia według ustalonego wzoru (art. 35 ust. 4 ustawy podatkowej).

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj