Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-72-1/06
z 17 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-72-1/06
Data
2006.07.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
dostawa
grunty
opodatkowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
W najbliższym czasie podatnicy planują zbyć w formie umowy sprzedaży grunt, którego właścicielami ( w małżeńskiej ustawowej własności ) stali się na podstawie umowy kupna nabywając go od Gminy......za środki objęte ich dorobkiem wspólnym. Podatnicy są osobami fizycznymi, nie prowadzącymi działalności gospodarczej, utrzymującymi się wyłącznie z dochodów wynikających ze stosunku pracy, a tym samym nie będący podatnikami podatku VAT. Podatnicy stoją na stanowisku, iż nie są zobowiązani do naliczania od tej jednostkowej przedmiotowej transakcji sprzedaży podatku VAT i odprowadzenia go do Urzędu Skarbowego.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zmian.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.05.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntu - stwierdza, iż stanowisko Podatników jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 04.05.2006r., uzupełnionym pismem z dnia 31.05.2006r., Podatnicy zwrócili się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Ich indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnicy przedstawili następujący stan faktyczny:

W najbliższym czasie Podatnicy planują zbyć w formie umowy sprzedaży grunt, którego właścicielami ( w małżeńskiej ustawowej wspólności) stali się na podstawie umowy kupna z dnia 28.09.2001r. nabywając go od Gminy .............za środki objęte Ich dorobkiem wspólnym. Podatnicy są osobami fizycznymi, nie prowadzącymi działalności gospodarczej, utrzymującymi się wyłącznie z dochodów wynikających ze stosunku pracy, a tym samym nie będący podatnikami podatku VAT. Środki uzyskane z planowanej transakcji sprzedaży przedmiotowego gruntu zamierzają w najbliższym czasie przeznaczyć na zakup nieruchomości - gruntu z przeznaczeniem pod zabudowę domu jednorodzinnego dla zabezpieczenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Podatnicy stoją na stanowisku, iż nie są zobowiązani do naliczania od tej jednostkowej przedmiotowej transakcji sprzedaży podatku VAT i odprowadzenia do Urzędu Skarbowego.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z przepisem art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn. zmian.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art.2 pkt 6 tej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednak nie w każdym przypadku. Odpłatna dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wówczas, gdy jest realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem jest nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę ( grunty niezabudowane, będące gruntami rolnymi, leśnymi, nie przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę są zwolnione od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 9 ww. ustawy). Podatnikiem natomiast zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług jest osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą, zgodnie z ust.2 tego artykułu, jest wszelka działalność producentów, handlowców, usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób fizycznych wykonujących wolne zawody, także wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z powyższej definicji działalność gospodarcza dla celów podatku VAT to przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły. Za działalność gospodarczą uznaje się również czynności z zakresu działalności produkcyjnej, handlowej lub usługodawców wykonywane sporadycznie, a nawet jednorazowo - jednak jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonania tych transakcji wskazują na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług wykonywanie takich czynności należy uznać za działalność gospodarczą, a podmiot który je wykonuje za podatnika w rozumieniu art.15 ust.1 ww. ustawy.

W przypadku, gdy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej zarejestrowanej dla celów ustawy o podatku od towarów i usług dokonuje sprzedaży ze swego prywatnego majątku ( np. gruntu budowlanego) w okolicznościach, które nie wskazują, by działania te były czynione z zamiarem ich powtarzania i nie zmierzają do nadania im stałego charakteru, a grunty te nie były nabyte jedynie w celu ich dalszej odprzedaży, wtedy czynności tych nie uznaje się za działalność gospodarczą w rozumieniu art.15 ust.2 ww. ustawy o podatku VAT. Jeżeli jednak sprzedaż dotyczy gruntu budowlanego, nabytego w celu dalszej odprzedaży, czynności te należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą a podmiot je wykonujący za podatnika w rozumieniu art.15 ust.1 tej ustawy.

Należy bowiem podkreślić, iż brzmienie przepisu art.15 nie uzależnia uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług od formalnego statusu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Istotnym elementem tych okoliczności jest cel nabycia sprzedawanego gruntu.

W związku z faktem, iż Podatnicy wskazali, że zamierzają dokonać jednorazowej dostawy gruntu, czynność ta nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu cyt. wyżej przepisu art.15 ust.2 ustawy o VAT, a zatem nie są oni podatnikami podatku VAT, o których mowa w art.15 ust.1 ww. ustawy.

W związku z powyższym, stanowisko Podatników wyrażone w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj