Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/327/43/2006ZK
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/327/43/2006ZK
Data
2006.06.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
obciążenia
stawka podstawowa podatku
usługi pocztowe


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 22% w stosunku do kosztów dostawy towarów za pośrednictwem Poczty Polskiej w przypadku gdy sprzedawca odrębnie obciąża kosztami przesyłki odbiorcę.


Na podstawie: art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez numeru z dnia 28.02.2006 r. (uzupełnionego pismami z dnia 25.05.2006 r. i z dnia 29.05.2006 r.) o interpretację zastosowania przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w części dotyczącej zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 22% w stosunku do kosztów dostawy towarów za pośrednictwem Poczty Polskiej w przypadku gdy sprzedawca odrębnie obciąża kosztami przesyłki odbiorcę, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie uznaje za prawidłowe stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku.

W dniu 16.03.2006 r. wpłynęło do tut. organu pismo bez numeru z dnia 28.02.2006 r. (uzupełnione pismami z dnia 25.05.2006 r. i z dnia 29.05.2006 r.) w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w części dotyczącej zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 22% w stosunku kosztów dostawy towarów za pośrednictwem Poczty Polskiej w przypadku gdy opłata za przesyłkę obciąża odbiorcę.

W powyższych pismach przedstawiono następujący stan faktyczny:Prowadzona jest działalność gospodarcza polegająca na sprzedaży detalicznej książek za pomocą internetu. Sprzedawane książki w znacznej części do końca 2006 r. opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 0%. Sprzedaż książek odbywa się drogą wysyłkową za pośrednictwem Poczty Polskiej, której usługi są zwolnione z podatku. W przypadku klientów kupujących pojedyncze pozycje są oni obciążani dodatkowo kosztami przesyłki. Księgarnia nie stosuje żadnej marży, obciąża klienta wyłącznie kosztem wygenerowanym przez pocztę, zaś informacja o kosztach przesyłki znajduje się w cenniku. Obciążając klienta kosztami wysyłki księgarnia stosuje stawkę podatku w wysokości 22%.

W powyższej sprawie przedstawia Pan następujące stanowisko: W Pana ocenie, w sytuacji sprzedaży małej ilości książek sprzedawca obciąża kosztami dostarczenia przesyłki nabywającego stosując stawkę podatku VAT 22%, mimo iż usługi poczty są zwolnione z podatku VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego w powyższym zakresie, należy stwierdzić, iż prezentowane przez Pana stanowisko jest słuszne. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Ponadto na podstawie art. 11A pkt. 2 b VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1997 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC) podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciążą nabywcę lub klienta

Przepisy te dotyczy kosztów bezpośrednio związanych z zasadniczą dostawą towarów, które zwiększają łączną należność z tytułu transakcji. Określona wyżej zasada ogólna włączenia tych kosztów do podstawy opodatkowania oznacza, iż koszty te nie są przedmiotem odrębnego świadczenia, lecz elementem świadczenia zasadniczego, czyli w tym przypadku dostawy towarów, zaś ich ciężar jest przerzucany na nabywcę.

Zgodnie zaś z art. 547 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. 16, poz. 93 ze zm.), jeżeli ani z umowy, ani z zarządzeń określających cenę nie wynika, kogo obciążają koszty wydania i odebrania rzeczy, sprzedawca ponosi koszty wydania, w szczególności koszty zmierzenia lub zważenia, opakowania, ubezpieczenia na czas przewozu i koszty przesłania rzeczy, a koszty odebrania kupujący. Powyższy przepis ustala zasadę, według której koszty przesłania ponosi sprzedawca, w sytuacji gdy nie zostało to przez strony uregulowane w odrębny sposób. Z zapisu powyższego wynika zasada swobodnego kształtowania stosunków cywilnoprawnych przez strony tego stosunku. W przedstawionym stanie fatycznym nabywający jest informowany o kosztach przesyłki w cenniku. Zatem zawierając transakcję, godzi się na warunki określone przez sprzedawcę i poniesienie kosztów dostarczenia towaru.

Natomiast w przypadku rozliczania kosztów przesyłki z klientem, zauważyć należy, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione są usługi wymienione w poz. 2 załącznika Nr 4 do ustawy, czyli usługi świadczone przez pocztę państwową PKWiU 64.11. Zatem zwolnienie powyższe mające charakter przedmiotowo-podmiotowy ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez pocztę państwową i nie ma zastosowania do usług wykonywanych przez podmioty niebędące pocztą państwową. Z uwagi na powyższe w sytuacji, gdy na fakturze koszty przesyłki stanowią odrębną pozycję, ich rozliczenie należy opodatkować według stawki podstawowej, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, czyli według stawki 22%

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto, zgodnie z art. 14b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj