Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście
ZP/443-51/06
z 22 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-51/06
Data
2006.07.22



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
dostawa
komis
komisant
twórcy
twórczość artystyczna


Pytanie podatnika
– jaką stawkę podatku od towarów i usług winna spółka (…) stosować przy opodatkowywaniu sprzedaży dzieł sztuki oddanych jej w komis przez córkę twórcy tych dzieł, która weszła w ich posiadanie w drodze darowizny za jego życia?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Śródmieście, po szczegółowym rozpoznaniu wniosku z dnia 05.07.2006 r. stwierdza, iż stanowisko w nim zaprezentowane jest prawidłowe.

Podatnik zwrócił się z następującym pytaniem:

– jaką stawkę podatku od towarów i usług winna spółka (...) stosować przy opodatkowywaniu sprzedaży dzieł sztuki oddanych jej w komis przez córkę twórcy tych dzieł, która weszła w ich posiadanie w drodze darowizny za jego życia?

W piśmie podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

– w sprawie objętej zapytaniem nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym,

– spółka (...) jest firmą zajmującą się między innymi prowadzeniem galerii dzieł sztuki, w ramach której wykonuje czynności polegające na dostawie dzieł sztuki nabytych uprzednio od podmiotów nie będących podatnikami VAT lub podmiotów będących podatnikami VAT na potrzeby prowadzonej działalności w celu odsprzedaży,

– spółka (...) przyjęła w komis dzieła sztuki oddane przez córkę ich autora, która – zgodnie ze złożonym oświadczeniem – nabyła je w drodze darowizny za życia twórcy.

Zdaniem podatnika, do sprzedawanych dzieł sztuki oddanych w komis bezpośrednio przez w/w osobę fizyczną należy stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22% uzyskanej marży.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w podaniu stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Śródmieście zważył, co następuje.

Zgodnie z ustawą z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.):

• art. 5 ust. 1 pkt 1 – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

• art. 7 ust. 1 pkt 3 – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

• art. 41 ust. 1 – stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1;

• art. 120 ust. 3 pkt 1 – stawkę podatku 7 % stosuje się również do dostawy dzieł sztuki dokonywanej:

a) przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy,

b) okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w ust. 4 i 5, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku.

Przepisem art. 7 ust. 1 pkt 3 o ustawy podatku od towarów i usług ustawodawca podzielił usługę komisu na dwie oddzielne transakcje dostawy (komitent – komisant i komisant – osoba trzecia). Zatem sprzedaż oddanych w komis przez komitenta dzieł sztuki dokonywaną osobie trzeciej należy uznać za sprzedaż poczynioną przez spółkę (...) (komisant). Status komitenta, od którego uzależnione zostało prawo do stosowania stawki 7%, określony w art. 120 ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy podatku od towarów i usług, nie będzie więc mieć znaczenia. Wobec tego spółka (...), która z racji prowadzenia galerii dzieł sztuki równocześnie nie spełnia drugiego z wymogów uprawniających ją do użycia stawki 7%, wymienionego w art. 120 ust. 3 pkt 1 lit. b) ustawy podatku od towarów i usług, jest obowiązana stosować określoną w art. 41 ust. 1 tej ustawy stawkę 22%, przyjmując za podstawę opodatkowania marżę.

Reasumując, tutejszy Organ Podatkowy dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika zawartego we wniosku stwierdza, że jest ono prawidłowe.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu i w oparciu o stan prawny aktualny na dzień złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj