Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-239/06/US
z 26 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-239/06/US
Data
2006.04.26



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
paliwo
prawo do odliczenia
programy lojalnościowe
usługi marketingowe


Pytanie podatnika
czy ograniczenie zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 3 ma zastosowanie w przypadku paliwa przekazywanego jako nagroda w programie lojalnościowym?


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 26.01.2006r. (data wpływu do tutejszego urzędu 30.01.2006r), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest organizatorem i prowadzącym program lojalnościowy, w ramach którego świadczy usługi marketingowe na rzecz tzw. „Partnerów programu”, czyli przedsiębiorców prowadzących sieć księgarni, stacji benzynowych oraz restauracji. W ramach programu, mającego zachęcać konsumentów do zakupu towarów i usług oferowanych przez Partnerów programu, Strona przyznaje „punkty” osobom fizycznym, nabywającym towary lub usługi od Partnerów programu i wyrażającym chęć udziału w tym programie. Otrzymane punkty osoby te mogą wymienić na nagrody otrzymywane od Podatnika, które przedstawione są w wydawanym przez niego katalogu (m.in. wycieczki, książki, filmy, maskotki, akcesoria samochodowe). Osoba wyrażająca chęć otrzymania nagrody, dostaje ją nieodpłatnie. Koszt nabycia obciąża Podatnika, który nabywa nagrody oraz obniża podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących ich zakup. Czynności wydawania nagród uczestnikom programu mają związek ze świadczonymi na rzecz zleceniodawców usługami marketingowymi. Podatnik zamierza wprowadzić nagrodę w postaci paliwa o określonej wartości. Zdaniem Strony w takim przypadku nie znajdzie zastosowania art. 86 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, ponieważ nie wykorzystuje ona nabywanego paliwa do napędu samochodów, lecz przekazuje innym osobom, w związku z czym ma prawo do obniżania podatku należnego o podatek naliczony dokumentujący zakup paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, przeznaczonych na nagrody dla uczestników programu lojalnościowego. Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.) Podatnikowi, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 powyższe prawo nie przysługuje w przypadku nabywania przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W przedmiotowej sprawie paliwa silnikowe, olej napędowy oraz gaz stanowią nagrody przekazywane w ramach świadczonej usługi marketingowej, jaką jest Program lojalnościowy. Towary te są wykorzystywane do wykonywania czynności związanych ze świadczoną usługą, a więc czynnością podlegającą opodatkowaniu. Zatem wyłączenie zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 3 nie ma w tym przypadku zastosowania, bowiem z opisu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nie wykorzystuje nabywanego paliwa do napędu pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Mając powyższe na uwadze należy przyjąć, iż ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe ograny podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj