Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaworze
PP-443/1/3/06/JD
z 7 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/1/3/06/JD
Data
2006.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Jaworze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca


Pytanie podatnika
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Rolne zwróciło się z zapytaniem w którym dniu należy zaewidencjonować przez kasę rejestrującą sprzedaż usług transportowych i budowlanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dokumentowaną fakturą z terminem płatności, płatność dokonywana przed terminem płatności jak i po terminie płatności łącznie z przekroczeniem 30 dni od daty wykonania usługi.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaworze stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Rolnego, przedstawione we wniosku numer L. dz. 172/06 z dnia 22.04.2006 r. który wpłynął w dniu 26.04.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej w którym dniu należy zaewidencjonować przez kasę rejestrującą sprzedaż usług transportowych i budowlanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dokumentowaną fakturą z terminem płatności, płatność dokonywana przed terminem płatności jak i po terminie płatności łącznie z przekroczeniem 30 dni od daty wykonania usługi - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26.04.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaworze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Rolne zwróciło się z zapytaniem, w którym dniu należy zaewidencjonować sprzedaż przez kasę rejestrującą przy sprzedaży usług transportowych i budowlanych dokumentowana fakturą z terminem płatności na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Płatność dokonywana przed terminem płatności jak i po terminie płatności łącznie z przekroczeniem 30 dni od daty wykonania usługi. Zdaniem Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Rolnego sprzedaż powinna być zaewidencjonowana w dniu wystawienia faktury, gdyż obowiązek podatkowy w tych przypadkach jest uzależniony od otrzymania zapłaty, nie później niż 30 dni od wykonania usługi. O ile przy zapłatach do kasy zakładu możliwe jest zaewidencjonowanie przy użyciu kasy, to w przypadku wpłat na rachunek bankowy zapłata widoczna jest po otrzymaniu wyciągu bankowego. Ponadto zdaniem zakładu nie byłoby błędem gdyby ewidencji przy użyciu kasy dokonać w dniu wystawienia faktury. Podatnik wskazuje także, iż nie jest możliwym uzyskanie informacji o wpłacie zaliczki w dniu jej dokonania, ponieważ wyciągi bankowe przekazywane są z banku do siedziby Podatnika z kilkudniowym opóźnieniem. Ewidencjonowanie zaliczek przy zastosowaniu kas rejestrujących następuje po otrzymaniu przez Podatnika wyciągów bankowych. Na podstawie dokumentacji bankowej, Przedsiębiorstwo ma możliwość jednoznacznego zidentyfikowania klienta oraz rodzaju transakcji, której dotyczy wpłata.
Tutejszy organ podatkowy nie potwierdza powyższego stanowiska.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Z powyższego przepisu wynika, iż warunkiem powstania obowiązku ewidencjonowania danego zdarzenia przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest powstanie obrotu.
Odnośnie usług transportowych, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.
Natomiast odnośnie usług budowlanych, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.
Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy VAT, w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Obowiązek podatkowy w stosunku do otrzymanej zaliczki powstaje, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy VAT, z chwilą jej otrzymania w tej części. Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.), Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy, a także do sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Ewidencjonowanie obrotu związanego z otrzymanymi zaliczkami w terminie innym, niż data powstania obowiązku podatkowego, prowadziłoby do niezgodności ww. dokumentów kasowych z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczych. Powyższe oznacza, iż w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym, obowiązek podatkowy, a także obowiązek ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej, powstaje z chwilą otrzymania zaliczki na poczet danej sprzedaży - w części określonej wysokością tej zaliczki.
Oznacza to, iż obowiązek podatkowy, a także obowiązek ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej, powstaje z chwilą faktycznego otrzymania zaliczki na poczet danej sprzedaży (w omawianym przypadku z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika).
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego pytania i przedstawionego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj