Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-1/415/26/06
z 7 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-1/415/26/06
Data
2006.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
opłata za studia


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zaliczenia opłat z tytułu nauki w szkole wyższej oraz za szkolenia i kursy do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej ?


Prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, której przedmiotem jest świadczenie usług w zakresie informatyki.

Wnioskiem z dnia 19.05.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego - 24.05.2006r.) wnosi Pan o interpretację przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej opłat z tytułu czesnego za studia na kierunku informatyka oraz opłat za szkolenia i kursy.

We wniosku informuje Pan, że kierunek studiów zbieżny jest z profilem prowadzonej działalności gospodarczej, a szkolenia i kursy również dotyczą zagadnień informatycznych.

W ocenie Pana powyższe wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu, gdyż zwiększając swoje kwalifikacje zwiększa Pan swoją konkurencyjność świadcząc usługi informatyczne. Studia, kursy i szkolenia zawodowe podnoszą Pana kwalifikacje w dziedzinie, w której uzyskuje Pan przychód z działalności gospodarczej. Tym samym powyższe wydatki mają bezsporny wpływ na uzyskiwane przez Pana przychody.

Ponadto zgodnie z art.23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (katalog wydatków nie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu) koszt czesnego nie jest wyłączony z możliwości stanowienia kosztu związanego z uzyskiwaniem przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu zważył, co następuje:

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Przepis art. 23 ust. 1 w/pow. ustawy nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

Zwrot "wszelkie koszty" wskazuje na wydatki o bardzo zróżnicowanej naturze. Mogą to być wydatki bezpośrednio, jak również pośrednio związane z celem, jakim jest uzyskanie przychodu. Przyjąć więc należy, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zagwarantowanie źródła przychodu.

Podniesienie kwalifikacji zawodowych Pana zdaniem zwiększy konkurencyjność świadczonych usług, w efekcie czego nastąpi wzrost uzyskiwanych przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, zatem poniesione przez Pana wydatki na opłacenie czesnego za studia oraz za szkolenia i kursy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu podziela Pana stanowisko w sprawie i uznaje je - za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj