Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SOI/423-7/06/DW
z 30 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SOI/423-7/06/DW
Data
2006.05.30



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rezerwy
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy zmiana stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych związana z przejęciem portfela ubezpieczeń od TUW powinna zostać rozpoznana w rachunku podatkowym, a wiec mieć wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego Spółki?


Spółka w lutym 2005r. (towarzystwo ubezpieczeniowe) zawarła umowę przeniesienia portfela ubezpieczeń z podmiotem prawa polskiego towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych. Przedmiotem umowy było przeniesienie w całości umów ubezpieczeń wraz ze wszelkimi prawami i obowiązkami przez TUW do Spółki zgodnie z art. 181 ustawy z dnia 22 maja 2003 o działalności ubezpieczeniowej /Dz. U z 2003r. Nr 124 poz. 1151 ze zmianami/. Na podstawie § 1 pkt 7 przedmiotowej umowy wraz z przeniesieniem całości ubezpieczeń nastąpiło przekazanie przez TUW na rzecz Spółki aktywów stanowiących pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w wysokości określonej w decyzji KNUiFE wydanej trybie art. 186 ust. 2 ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Powyższą decyzją TUW zostało zwolnione z obowiązku posiadania środków własnych w wysokości co najmniej marginesu wypłacalności oraz posiadania aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.

Dnia 01 lipca 2005r. nastąpiła realizacja umowy przeniesienia portfela ubezpieczeń i na ten sam dzień Spółka dokonała wyceny rezerw techniczno-ubezpieczeniowych według obowiązujących zasad. W związku z tym, iż realizacja umowy powiększyła wartość własnego portfela ubezpieczeń Spółki, po przeprowadzeniu wyceny zwiększeniu uległ stan rezerw techniczno-ubezpieczeniowych Spółki.

W ujęciu księgowym rozliczenie transakcji przejęcia portfela ubezpieczeń miało w Spółce jedynie charakter bilansowy nie wynikowy.

W świetle powyższego Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie czy zmiana stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych związana z przejęciem portfela ubezpieczeń od TUW powinna zostać rozpoznana w rachunku podatkowym, a wiec mieć wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego Spółki za 2005r pomimo, iż zgodnie z przepisami o rachunkowości nie wpłynęła na zmianę wyniku księgowego Spółki, a tym samym czy art. 15 ust. 1b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajduje zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym.

W uzasadnieniu wniosku Spółka wskazuje, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wiążą ze zmianą stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych określone skutki podatkowe.

Przepisy art. 12 ust. 1 pkt. 5 oraz art. 15 ust. 1b pkt 1 wyżej powołanej ustawy maja zastosowanie w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, a więc w sytuacji zmiany stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych związanej ze zdarzeniem przejęcia portfela ubezpieczeń od TUW. W przypadku Spółki miała miejsce określona w przedmiotowych przepisach zmiana stanu rezerw (wyniku technicznego ) na dzień 1 lipca 2005r w stosunku do ich stanu na początek roku.

Ponadto Spółka pragnie podkreślić, iż w jej opinii na powstanie skutków podatkowych w związku ze zmiana stanu rezerw będącą konsekwencją przejęcia portfela ubezpieczeń nie ma wpływu fakt, iż te same skutki zgodnie z wyraźnymi regulacjami prawa bilansowego nie znajdują bezpośredniego odzwierciedlenia w wyniku księgowym Spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa co następuje:

Podmioty prowadzące działalność ubezpieczeniową, zgodnie z przepisami ustawy o działalności ubezpieczeniowej, są obowiązane do tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w celu pokrycia bieżących i przyszłych zobowiązań, jakie mogą wyniknąć z zawartych umów ubezpieczenia. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności przez ubezpieczycieli, przepisy podatkowe w sposób szczególny odnoszą się do tworzonych przez nich rezerw.

W aspekcie podatkowym, zgodnie z uregulowaniami art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe są kosztami uzyskania przychodów - do wysokości stanowiącej przyrost tych rezerw na koniec roku podatkowego w stosunku do ich stanu na początek roku. Natomiast przychodami u ubezpieczycieli, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 wyżej powołanej ustawy, jest kwota stanowiąca równowartość zmniejszenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami.

Z powyższego wynika, że w zależności od tego czy na koniec danego roku podatkowego nastąpi przyrost czy też zmniejszenie stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w stosunku do ich stanu na początek tego roku, u podatnika będącego ubezpieczycielem powstanie odpowiednio koszt uzyskania przychodów bądź przychód wpływający na podstawę opodatkowania.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie uzależnia prawa korzystania z możliwości zaliczenia do kosztów bądź przychodów podatkowych różnic stanu rezerw tworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami, wykazywanych na koniec roku obrachunkowego w stosunku do początku roku, od sposobu powstania powyższych różnic.

Jednocześnie należy zauważyć, że jedynym ograniczeniem jakie wprowadza ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów bądź przychodów podatkowych, różnicy stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na koniec roku obrachunkowego w stosunku do początku tego roku jest fakt, iż uregulowania art. 12 ust. 1 pkt. 5 oraz art. 15 ust. 1b pkt 1 powołanej ustawy, dotyczą wyłącznie podmiotów będących ubezpieczycielami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj