Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SOI/423-12/06/DW
z 17 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SOI/423-12/06/DW
Data
2006.07.17



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt
kredyt bankowy
nieściągalność
rezerwy na wierzytelności nieściągalne
uprawdopodobnienie nieściągalności
wierzytelności nieściągalne
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy bank ma prawo rozpoznać w rachunku podatkowym (jako koszty uzyskania przychodu) rezerwy utworzone na wymagalne a nieściągalne wierzytelności kredytowe, których nieściągalnośc została uprawdopodobiona (udokumentowana) aż do momentu przedawnienia tych wierzytelności?


Bank rozpoznaje w rachunku podatkowym rezerwy utworzone na wymagalne a nieściągalne należności, których ściągalność została uprawdopodobniona zgodnie z art. 16 ust. 2a pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000r Nr 54, poz. 654 ze zmianami/.

W opinii Banku ustawy podatkowe nie zawierają szczegółowych uregulowań dotyczących momentu, w którym Bank ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość rezerw utworzonych na wymagalne, a nieściągalne kredyty.

Zdaniem banku, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. A) tiret pierwsze i lit. B) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość rezerw utworzonych na wymagalne a nieściągalne należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona zgodnie z art. 16 ust. 2a pkt 2 ustawy, w innym roku podatkowym aniżeli ten, w którym nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności tej wierzytelności - jednakże w myśl art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy- nie później niż do czasu jej przedawnienia.

Mając na uwadze powyższe, podatnik zwraca się z prośba o potwierdzenie stanowiska, że Bank ma prawo rozpoznać w rachunku podatkowym rezerwy utworzone na wymagalne, a nieściągalne wierzytelności kredytowe, których nieściągalność została uprawdopodobniona (udokumentowana) aż do momentu przedawnienia tych wierzytelności.

W opisanym stanie faktycznym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa co następuje:

Przepisy art. 16 ust. 1 pkt 25 i 26 oraz art. 16 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000r Nr 54, poz. 654 ze zmianami/ regulują sytuacje, w jakich wierzytelność może być uznana jako koszty uzyskania przychodów.

Z powyższego wynika, że warunkiem zaliczenia danych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów jest ich uprzednie zarachowanie do przychodów należnych. W przypadku gdy podatnik na daną wierzytelność chce utworzyć rezerwę- musi uprawdopodobnić jej nieściągalność, bowiem w myśl przepisów art. 16 ust. 1 pkt 25 lit a) u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w ustawie

Uznanie wierzytelności za nieściągalną, tj. bezwzględne zakwalifikowanie jej do kosztów uzyskania przychodów, nie jest tożsame z uznaniem prawdopodobieństwa jej nieściągalności, czyli zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów utworzonej na pokrycie takiej wierzytelności rezerwy, gdyż utworzona w ten sposób rezerwa ulega w przyszłości rozwiązaniu np. w przypadku przedawnienia wierzytelności. Przy czym, nie uznaje się, w myśl art. 16 ust.1 pkt 20 ustawy, za koszty uzyskania przychodów, wierzytelności odpisanych jako przedawnione, w tym także wierzytelności, które wcześniej zostały zarachowane jako przychody należne.

Bank, zgodnie z przepisami art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. a) tiret pierwsze i lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów zalicza wartość rezerw utworzonych na pokrycie wymagalnych, a nieściągalnych kredytów (pożyczek) oraz należności z tytułu udzielonych przez bank po 1 stycznia 1997 r. gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek, których uprawdopodobnienie nieściągalności tych wierzytelności nastąpiło po spełnieniu warunków wymienionych w art. 16 ust. 2a pkt 2 ustawy.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie reguluje momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, rezerw utworzonych na pokrycie uprawdopodobnionych wierzytelności i nie wprowadza w tym zakresie szczególnych ograniczeń.

Zatem, w świetle powyższego, Bank może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość rezerw utworzonych na pokrycie wymagalnych, a nieściągalnych wierzytelności w roku podatkowym, w którym nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności albo w następnych latach podatkowych - do czasu ich przedawnienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj