Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-69/06/PK
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-69/06/PK
Data
2006.07.31



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
akcja
kapitał akcyjny
kapitał spółki
kapitał zakładowy
kapitał zapasowy
płatnik
podwyższenie kapitału
podwyższenie kapitału zakładowego
wartość nominalna


Pytanie podatnika
Czy w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki ciążą na tej spółce obowiązki płatnika pdof i obowiązek złożenia informacji o któej mowa w art. 42 ust. 1 updof?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka ma zamiar dokonać podwyższenia kapitału zakładowego. Podwyższenie to nastąpi w drodze przekazania kwot z innych funduszy Spółki, w tym ze środków własnych. Zostanie ono dokonane ze źródeł kapitału rezerwowego i zapasowego poprzez podniesienie wartości nominalnej akcji posiadanych przez dotychczasowych akcjonariuszy Spółki.

Spółka posiada jednego akcjonariusza większościowego i maksymalnie 135.893 akcjonariuszy mniejszościowych. Wśród nich mogą znajdować się osoby fizyczne posiadające zarówno ograniczony jak też i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Szczegółowe informacje dotyczące statusu prawnego i podatkowego akcjonariuszy Spółki posiadają podmioty prowadzące działalność maklerską, gdyż to te podmioty zajmują się obsługą rachunków papierów wartościowych należących do tych akcjonariuszy.

Spółka stoi na stanowisku że w tak przedstawionym stanie faktycznym będą na niej ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponadto zdaniem Spółki nie będzie ona obowiązana do sporządzania informacji podatkowej o której mowa w art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są akcje w spółce mającej osobowość prawną. Zgodnie z art. 24 ust. 5 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej. Obowiązki płatnika w przypadku dochodów z udziału w zyskach osób prawnych reguluje art. 41 ust. 4 tej ustawy, który stanowi, iż płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5. Zgodnie z zastrzeżeniem do tego przepisu zawartym w art. 41 ust. 5 ustawy w razie przeznaczenia dochodu na powiększenie kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach funduszu udziałowego płatnicy, o których mowa w ust. 4, pobierają zryczałtowany podatek dochodowy w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały dotyczącej podwyższenia funduszu udziałowego.

Z powyższych przepisów, a w szczególności z przepisu art. 41 ust. 5 ww. ustawy, wprost wynika, iż obowiązek poboru podatku ciąży na spółce której kapitał zakładowy jest podwyższany. W związku z tym słuszne jest stanowisko Spółki, iż w przedmiotowym stanie faktycznym ciążyć będą na niej obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych Spółka, zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy jest obowiązana przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (obecnie wzór ten został określony na formularzu PIT-8A). Art. 42 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa:

1. w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru,

2. w art. 3 ust. 2a, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości przychodu, sporządzone według ustalonego wzoru, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 4.

Jak Spółka słusznie zauważa, obecnie nie został ustalony wzór informacji o której mowa w punkcie pierwszym ww. przepisu. W związku z tym Spółka będzie obowiązana jedynie do sporządzenia informacji o której mowa w punkcie drugim, czyli informacji wg wzoru IFT-1 i przesłania jej podatnikowi oraz naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Należy przy tym także nadmienić, iż zgodnie z art. 42 ust. 4 ww. ustawy, Spółka ma obowiązek przekazać taką informację podatnikowi i właściwemu organowi podatkowemu na pisemny wniosek podatnika. Sporządzenie i przesłanie informacji w tym trybie nie zwalnia Spółki z obowiązku przesłania takiej informacji w terminie i trybie określonym w art. 42 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w przedmiotowym stanie faktycznym na Spółce będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, a obowiązek sporządzenia informacji wystąpi jedynie w przypadku podatników na których ciąży ograniczony obowiązek podatkowy. Należy przy tym wskazać, iż na ustawowe obowiązki płatnika ciążące na Spółce nie może mieć wpływu fakt, iż dane niezbędne do prawidłowego dokonania poboru podatku znajdują się obecnie w posiadaniu podmiotów trzecich.

Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż interpretacje w pozostałym zakresie którego dotyczy wniosek zostaną wydane w odrębnych postanowieniach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj