Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-39/06/US
z 18 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-39/06/US
Data
2006.01.18



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
moment powstania obowiązku podatkowego
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
przedwczesne odliczenie
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu transakcji nabycia usług, która jest udokumentowana fakturą wystawioną przed momentem świadczenia usługi, powstaje zgodnie z art. 86 ust. 12 z chwilą wykonania usługi. W przypadku usług świadczonych np. kwartalnie, odliczenie powinno nastąpić w deklaracji za miesiąc kończący wykonanie usługi.


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 06.12.2005r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 07.12.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że działalność Spółki polega na zarządzaniu portfelami papierów wartościowych na zlecenie. W części, w jakiej usługi te są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, Spółce przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego w związku z nabywanymi usługami. W swojej działalności Podatnik korzysta z usług informacyjnych (finansowe serwisy informacyjne w postaci baz danych) nabywanych od dostawców zewnętrznych, za które otrzymał faktury VAT wystawione przed wykonaniem usług, z góry za rok i za kwartał. Okres świadczenia usług jest wyszczególniony na fakturze, jednocześnie nie są to faktury dokumentujące zaliczkę, ponieważ Podatnik nie dokonuje w tej sytuacji przedpłat. Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu transakcji nabycia usług, która jest udokumentowana fakturą wystawioną przed momentem świadczenia usługi, powstaje zgodnie z art. 86 ust. 12 z chwilą wykonania usługi. W przypadku usług świadczonych np. kwartalnie, odliczenie powinno nastąpić w deklaracji za miesiąc kończący wykonanie usługi. Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z zasadą wyrażoną w ust. 10 pkt 1 tego artykułu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jednakże, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w ust.10, w myśl ust. 11 może to uczynić w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. W odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy zastosować art. 86 ust. 12, który stanowi, że w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Jednocześnie wyłączenie zawarte w powyższym przepisie, dotyczące faktur dokumentujących czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie. Mając na uwadze przytoczone przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że Spółce przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w miesiącu wykonania usługi (miesiącu zakończenia wykonania usługi).

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe ograny podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj